İlginizi Çekebilir
2018 ‘i Uğurlarken 😏

Yıllar önce yazılarını çok çok severek takip ettiğim bir yazar vardı.Her yeni yıla girerken geçmiş bir senenin tahlilini yapardı,çok hoşuma giderdi.Son bir kaç yıldır aynı şeyi ben de kendime düstur edindim,sene biterken günlüğümü açıp,ay ay okuyorum ve geçen bir senede hayatıma neler katmışım bakıyorum,hayatıma dair ileriye yönelik daha güzel kararlar almam da çok etkili oluyor.Bir bakalım o zaman 2018 ‘den neler kalmış bana 🤠
OCAK
Kendimizde eksiklik diye gördüğümüz özelliklerimiz aslında bizim için avantaj olabilir.Artılarımızla,eksilerimizle biz bir bütünüz.
Çocuklarımı nasıl mutlu ederim ya da nasıl daha mutlu bir ailem olabilir sorusunun cevabı aslında çok basit,sen çocukken nasıl mutlu oluyordun ya da nasıl bir aile istiyordun?

ŞUBAT
Hastalıklar zahirde meşakkat gibi gözükse de,anneyle çocuğun arasındaki yaraları kapatmak yeniden güçlü bir bağ kurabilmek için bir fırsat.

MART
Çocuklu evde ev toplamak vakit kaybından başka bir şey değil,nasıl bir benzetme yaparlar bilirsin,kar yağarken evin önündeki karı küremek gibi,oyüzden boşa gerip durma kendini,şimdiye odaklan

NiSAN
Ailecek yapılabilecek en eğlenceli aktivite film izlemek veya oyun oynamak gibi gözükse de birlikte resim yapmak da o kadar zevkli olabilir ve kitaplar asla sadece okumak için değildir,bunu çocuklara da farkettirmeli,mesela bir akşam aile aktivitesi olarak seçilen bir kitabın kapağındaki resim çizilebilinir.

HAZİRAN
En zor anlarında Allah karşına küçük gibi gözüken öyle tatlı güzellikler çıkartır ki “Teşekkür ederim Allah’ım” diye bağıra bağıra sokaklarda koşmak istersin.O zaman daralma,Rabbine dayan,unutma Allah gümüş kapıyı kapatırsa altın kapıyı açar.

TEMMUZ
Annelik çok zor,rutin,çıldırtıcı ama bazen öyle göz kamaştırıcı anları var ki,diğer tüm olumsuzlukları nötrlüyor hatta iyi ki dedirtiyor,ve çocuklarımızın pahalı oyuncaklara ya da dondurmalara değil,bize ihtiyacı var.

AĞUSTOS
Büyük acıların yanında gelen küçük mutlulukları da reddetmemeli aksine hakkını vererek yaşamalı,bunun da aslında bir çeşit şükür olduğunu farkettim.

EYLÜL
Çocukları en güzel yetiştirme şekli onlara örnek olmak,mesela daha çok kitap okumasını istiyorsak,biz de daha çok okumalıyız,spor mu yapmasını istiyoruz,biz de spora başlamalıyız.
Sahip olmak istediğimiz değil,sahip olduğumuz çocuğu yetiştirmeliyiz.

EKİM
Sıkıntılar ne kadar geçiciyse,mutluluklar okadar çok kalıcı,oyüzden şimdiye odaklan.

EYLÜL
Ne kadar çok önyargılıysak,o kadar çok farkedemediğimiz güzelik var demek ki etrafta.Bir kitaba karşı asla önyargılı olma,yeni insanlarla tanış.Bir merhaba, bir kitap hayatını değiştirecek belkş de,bilemezsin .

EKİM
Hiçbir şeyi “Amaaann ne işime yarayacak deyip,öğrenmemezlik yapma.Fırsatın varsa mutlaka öğren.Mutlaka kullanabileceğin bir vakit gelir,en azından çocuklarını kendine hayran bırakırsın,örneğin onlar sorar ” Anneee maden suyu şişeleri neden hep yeşil??”
derler,sen hemen cevabı yapıştırsın.

KASIM
Bir şeyi sahiden yapabileceğine inanıyorsan,geri kalan hiç kimsenin sana ” Yapamazsın” demesine izin verme.Önemli olan senin neler hissettiğin.

ARALIK
Az ye,az uyu,zira sıhhat açlıktadır,özellikle günümüzde her yediğimizin ne kadar katkılı olduğu düşünürsek,Kendine her zaman ulaşılabilir hedefler koymak en iyisi,ulaştıkça daha büyükleri konulabilir,ilk başta koyulan yüksek hedef ümitsizlik oluşturabilir.

Evet benden bu kadar geçen geçti,yeni gelen inşallah hep güzel haberlerle gelir,bana,bize ,amiiin 😍

Yorumlar

0 yorumlar

Yorum Yap

Yorum Yap