1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

3*3 SUDOKU ÇALIŞMALARI-1


0

Sudoku 1 çalımasınını pdf formatını BURADAN indirebilirsiniz.

Sudoku 2 çalımasınını pdf formatını BURADAN indirebilirsiniz.

Sudoku 3 çalımasınını pdf formatını BURADAN indirebilirsiniz.

Sudoku 4 çalımasınını pdf formatını BURADAN indirebilirsiniz.

 

Sudoku nedir? Sudoku nasıl çözülür?

Sudoku son dönemin en favori bulmacalarından biri. Gazetelerde, dergilerde sıkça karşımıza çıkan sudoku nedir? Sudoku nasıl çözülür? İşte size sudoku hakkında mutlaka bilmeniz gereken bilgiler..

Sudoku, Japonya’da popüler olan bir bulmaca türüdür. Japoncada sayıların tek olması manasına gelen ‘suuji wa dokishin ni kagiru’ kelimelerinin kısaltması olan sudoku anavatanı Japonya’da popüler olmuştur. Ancak son yıllarda tüm dünya çapında sudoku furyası başlamıştır. İlgi çeken zeka oyunu da zaman içerisinde çeşitlenmiştir.

Sudoku çözerken yapılan en büyük hata acele etmektir. Oysaki sudoku çözerken sonuca ulaşabilmek için doğru adımlar atılması gerekmektedir. Aksi takdirde sonuca ulaşmak çok da mümkün değildir. Yapılan hatalar genelde oyunun bitmesine yakın fark edilir. İlk etapta sudokunu çözmek doğaldır ve düşünme süresi de uzun sürebilir.

Sudoku çözerken başarılı olabilmenin yolu bol bol pratik yapmaktır. Sudoku çözerken pratik yapmanız sayesinde çeşitli teknikleri fark etmeden keşfedebilmeniz mümkündür. Bu da otomatik olarak size hem yaratıcılık hem de stratejik düşünebilme yetisini aşılamaktadır.

İlk kez 1984 yılında Japonya’da bulmaca olarak yayınlanan ve kısa sürede rağbet gören sudoku önceleri farklı isimlerle anılmıştır. Ancak zaman içerisinde şu anki ismine kavuşmuştur. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların beyinsel gelişimi için sudoku çözmeleri önerilmektedir.

Sudoku rakamlarla oynanır ve matematikle doğrudan bir ilgisi yoktur. Yani sudoku çözerken toplama ya da çarpma gibi bilgilerinize gerek duymazsınız. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya 9 kareden oluşan oyun kendi içinde de yine 9’ar karelik bölümlere ayrılmıştır. Bu karelerin içerisine 1’den 9’a kadar rakamlar yerleştirmeniz gerekmektedir. Harfler yerine rakamlar kullanılır.

Sudokunun zorluk derecesine göre ipuçları verilir. Her 9 karelik bölümde aynı rakamdan sadece bir adet bulunabilir. Sudoku uzmanları oyunun ancak mantık yürüterek oynanacağını, bu yüzden de zeka gücünü önemli miktarda artırdığını belirtmektedir. Toplama 81 kare olan kümelere yerleştirilen her bir rakam, tek bir satır ve tek bir sütunda sadece bir defa kullanılabilmektedir. Bulmacayı tamamlarken öyle bir şekilde doldurmalısınız ki 9 kareden oluşan her satır, her sütun ve her blok 1’den 9’a kadar olan tüm rakamları içermeli. Hiçbir rakam sudokuda tekrarlanamaz ve eksik bırakılamaz. Bir sudoku bulmacanın çözümü zorluk derecesine göre en az 20 dakika ile en çok 2 saat arasında değişebilmektedir.

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 6
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 4
  sevd_m
  SEVDİM
 • 4
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 2
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 5
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 4
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
krtkirtla-toplama-etkinlikleri-3