1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

AĞAÇKAKAN


0

   AĞAÇKAKAN

     Hey! Merhaba.. Kimse yok mu? Tanışmaya geldim siz minik dostlarımla. Benim adım Ağaçkakan. Ormanda yaşıyorum. Evim ağaçların içinde. Saatlerce gagamı ağaca vuruyorum. Delikler açıyorum, bu açtığım delikler de yuvam oluyor. Gagamı ağaca vururken gagamın acıdığını düşünmeyin sakın.  Ağaca çok hızlı vuruşlar yapmama rağmen gagam acımıyor, beynim de zarar görmüyor.
Çünkü çok güçlü ve sağlam boyun kas ve gagalarımız vardır. Bu sayede ağaçlara oyuk açarken fazla zorlanmayız. Yuvamda tek başıma yaşamıyorum. Yavrularım da var. Onlar yumurtadan yeni çıktılar. Yumurtadan çıkmaları için tam 17 gün sabırla bekledim. Sonunda yuvamda yavrularımın sesini duyduk. Ne muhteşem bir duygu aile olmak.

     Biz ağaçkakanlara zarar vermek isteyen düşmanlar oluyor. Bizler onlardan korunmak için çam ağaçlarının içindeki reçinelerden yuvamızın etrafına sürüyoruz. Reçineye yapışanlar korkuyor ve hemen oradan uzaklaşıyorlar. Bizler yine de yavrularımızı korumak için yuvamızda nöbet tutuyoruz. Gagamız uzundur ama dilimiz gagamızdan daha uzundur. Dilimiz yapışkan ve dikenlidir. Kabukların altında bulunan çekirge, karınca, böcek ve larvaları bulup, dilimizi uzatıyoruz, dilimize yapışınca da onları yiyoruz. Yaban meyveleri, tahıllar ve meşe palamudu yediğimiz de oluyor. Yavrularıma yemek götürmeliyim.. Tekrar görüşmek üzere. Hoşça kalın!

AĞAÇKAKAN HAKKINDA BİLGİ-ANİMAL-OKUL ÖNCESİ
AĞAÇKAKAN-BU HAYVANLAR BİR ALEM

 

BU HAYVANLAR BİR ALEM – AĞAÇKAKAN SAYFASININ ÇIKTISINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN ;)

 

 

 

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
HİKAYE KÜPÜ