1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

AHTAPOT ÇALIŞMA SAYFALARI


0

AHTAPOT ÇALIŞMA SAYFALARI PDF FORMATINDA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

https://www.kirtkirtla.com/wp-content/uploads/2021/03/AHTAPT.pdf

 

Ahtapot; Latince Octopoda bilimsel adıyla bilinen, yumuşak gövdeli ve sekiz adet kolu bulunan bir canlıdır. Gerçekten çok ilginç bir canlı. Çok zeki varlıklar olarak biliniyor. 3 adet kalbinin ve 9 beyninin olduğu söyleniyor. Bu kalplerinin her biri birbirine bağlı olduğu bilimsel olarak yapılan araştırmalarda gözlemlenmiş. 9 tane beyinde kollarında çalıştırıyor. Sindirim sistemlerinin çok zor olması ve sekiz kolun idare edilmesi için bu kadar beyni olduğu söyleniyor.

Tek başlarına yaşayan canlılar arasında yer alır. Zeki olmalarının düşünülmesi tek başına yaşadıkları içinde olabilir. Hafızaları çok kuvvetlidir.

Ahtapotların yaşamı çok eskilere dayanır. Hatta Ahtapotların dinozorlardan önce yaşadıkları söylenmektedir. Çok iyi saklanabilen bir canlı. Yumuşak vücudu sayesinde her yerden kolaylıkla geçebiliyor. Çok hızlı hareket eden bir canlıdır. Dünya da 300 aşkın ahtapot türü bulunmaktadır. Kafadan bacaklılar sınıfına girmektedirler.

Bir anne ahtapot tek seferde 130 -400 arasında yavru yumurtlayabilir. Yumurtalarının başında iki ay beklemektedir. Gerçekten fedakâr bir anne ahtapottur. İki ay boyunca yavrularını her şeyden korur. Balıklar yumurtaların peşine düşer. Anne Ahtapot onlara kum püskürttürerek kaçırır. İki ay yavrularını korumak için hiç beslenemez. İki ayın sonunda çok yorgun ve bitkin düşer. Vücut ağırlığının yüzde otuzunu kaybeder. Ahtapotlar ömürlerinde sadece bir defa anne olur. Onda büyük fedakarlık gerektirerek çok emek verir. Yavrularını korur. Onları yaşama hazır hale getirir. Yumurtalara çatlayınca onlara su püskürterek son görevini yerine getirmiş olur. Anne ahtapot bu görevi tamamlayınca gücü biter ve ölür. Bu fedakârlık anne ahtapotu dünyanın en özverili annelerinden yapıyor.

Ahtapotlar hakkında bu ilginç bilgileri öğrenmiş oldunuz. Öğrenciler için bu bilgileri hikaye yoluyla anlatabilirsiniz. Okuma yazmaya hazırlık çalışması olarak bu çalışma sayfalarından faydalanabilirsiniz.

Ahtapot labirent oyunu, 8 kollu ahtapot için sekiz sayısı çalışma sayfası, renkli ve renksiz olarak ve bu hayvanlar bir alem ahtapot hikaye metni için aşağıda ki sayfaları indirerek çıktı alabilirsiniz. Biz bu etkinliği uygulamaktan çok keyif aldık. Umarım sizde beğenirsiniz. Kolaya gelsin.

HADİ SENDE KIRTKIRTLA:))

 

 

 

 

TEPKİNİZ
 • 5
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 1
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir