1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

BAL ARISI


0

BAL ARISI

bal arısı hakkında bilgi-animal-
bal arısı-bu hayvanlar bir alem

 

 

BAL ARISI BİLGİ SAYFASI ÇIKTISINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN ;)

 

 

BAL ARISI

            Merhaba ben BAL ARISI.Durun durun korkmayın sadece sizinle tanışmaya geldim.Minik iğnem sizi korkutuyor biliyorum ama o kendimi korumam için gerekli. Biz arılar kendi hayatlarımızı tehlikede görmediğimiz sürece insanları sokmayız.

Bahar mevsimini çok seviyoruz. Her yer rengarenk  çiçeklerle doluyor.Her çiçeği dolaşabilmemiz için çok çalışmamız gerekiyor.  Karşıdaki ormanda rengarenk çiçekler açmış.Hemen gidip kovanıma haber vermeliyim.Kovanda ki arkadaşlarıma çiçeklerin yerini tarif etmek için değişik şekillerde uçarım.Tıpkı dans ediyor gibi.Haberleşmek için dans ettiğimiz gibi vızıltılarla da iletişim kurarız.Tehlikeli bir durumla karşılaştığımız zaman daha güçlü vızıltılar çıkartırız.

            Biz bal arıları toplu halde yaşayan canlılarız ve kovanda yaşamın devamlılığını sağlamak için iş birliği içinde çalışırız.Bir kovan içinde işçi arılar, kraliçe arı ve erkek arılar yaşar. İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenirler ve büyüdükleri hücreden çıktıkları andan itibaren gelişimleri ile orantılı olarak kovan içindeki görevleri de değişir. İşçi arılar yaşamları boyunca kovan içindeki her türlü işle ilgilenmiş olurlar.

Dünyanın en hızlı bilgisayarları saniyede yaklaşık 16 milyar kadar aritmetik işlem yapabilir. Biz bal arıları  ise aynı sürede daha az enerji tüketerek yaklaşık 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahiptir.Biz bal arıları yaklaşık olarak saatte 24 km hızla uçabiliriz.

 

            Biz arılar mavi rengi ayırt edebilirken, kırmızı ve koyu gri renkleri siyah olarak algılarlarız.Biz bal arıları kovandaki bir adet peteği doldurabilmek için yaklaşık 100 milyon kadar çiçeğin nektarını emmemiz gerekir.. Bu süre zarfında ise yaklaşık olarak 90 ila 100.000 km kadar kanat çırpmış oluruz.

 

Size anlatmak istediğinm daha çok şey var ama hemen gitmeliyim.Farklı arılar o misss kokulu çiçekleri fark etmeden kovandaki arkadaşlarıma haber vermeliyim.Sizde benim dansım için bana şarkı ile eşlik edebilir misiniz? Hadi o zaman hep birlikte ARI VIZZ VIZZ VIZZZ ,ARI VIZZ VIZZ VIZZ, ARI VIZZ VIZZ VIZZ DİYE ÇALIŞIR.

YAZ GELDİ CİCEKLER AÇTI ARILAR HEP ÇALIŞTI
YAZ GELDİ ÇİÇEKLER AÇTI ARILAR HEP ÇALIŞTI
ARI VIZ VIZ VIZ, ARI VIZ VIZ VIZ, ARI VIZ VIZ VIZ,
DİYE ÇALIŞIR,

YAZ GELDİ ÇİÇEKLER AÇTI ARILAR HEP BAL YAPTI
YAZ GELDİ ÇİÇEKLER AÇTI ARILAR HEP BAL YAPTI
ARI VIZ VIZ VIZ, ARI VIZ VIZ VIZ, ARI VIZ VIZ VIZ,
DİYE BAL YAPAR.

TEPKİNİZ
 • 3
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 4
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 2
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 2
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir