1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

BİR ŞEYDEN ÇOK ŞEY 2 SU


0

Kitabı isterseniz PDF olarak BURADAN indirebilirsiniz. Eğer sadece gerekli sayfaları JPG (resim olarak) formatında indirmek isterseniz istediğiniz resmin üzerine gelerek telefonda basılı tutarak, bilgisayarda sağ tıklayarak RESMİ KAYDET diyerek görseli indirebilirsiniz. Kitap içeriği JPG formatında sayfa sayfa aşağıda yer almaktadır.

Bir Şeyden Çok Şey

 

Her şey, bir çocuğun düş gücünde başka bir şeye dönüşme şansına sahiptir.
‘Küçük” çocuklar “büyük” düşünürlerdir. Onlar, biz  yetişkinlerden daha esnek, daha cesur ve girişimcidir. Çünkü merakları onların doğal vizyonudur. Dünyayı anlamak ve her şeyi bilmek isterler. Çevrelerini keşfedici gözlerle izlerler ve öğrendiklerini yaşamlarıyla ilişkilendirmeye gereksinim duyarlar. Yaşamın ilk yıllarında çocukların öğrenme ilgisi ve gereksinimi çok yüksektir. Küçük çocuklar için öğrenmenin en etkili ve en kolay yolu, çevre ile etkileşime geçmek, somut deneyimler yaşamak ve sorumluluk almaktır. Çocuklar duygusal olarak kendilerini güvende hissettiklerinde, öğrenme sürecine dahil olduklarında ve duyularını etkin bir şekilde kullandıklarında daha kolay ve daha kalıcı öğrenirler.

 

Çocuklar bir bilim insanı merakı, şüphesi ve girişkenliği içinde, araştırmacı hevesine, heyecanına ve tutkusuna sahiptir. Sorular sorarak meraklarını gidermenin yollarını bulmaya çalışırlar. Çocuklar etkileşim süreçlerine aktif olarak katılırsa, sosyal ve duygusal gereksinimleri çocuk dostu bir tavır ile karşılanırsa etkin öğrenenler olarak desteklenmiş olurlar. Çocuğun iyi olma hali sağlıklı, mutlu ve düşünüp sorgulayabilen aktif bir birey olmasıyla çok ilgilidir.

 

Çocuklar hayal güçleri sayesinde bir şeyleri başka şeylere dönüştürmede, sıradan şeylere sıra dışı anlamlar yüklemede, -mış gibi yapmada ustadırlar. Oyun, onların uzmanlık alanıdır. Çocuklar oyun aracılığıyla büyür, gelişir ve öğrenirler.

 

Kitap Neyi Amaçlıyor

Çocuklar tüm bu potansiyellerini zenginleştirilmiş bir çevrede büyüdüklerinde en üst seviyeye çıkarmaktadırlar. Zenginleştirilmiş bir çevre demek; türetecekleri açık uçlu malzemelerle karşılaştırılması anlamına gelir. Çocuklar ilgi ve gereksinimleri doğrultusunda dikkatlerini odaklar ve bu yolla bir şeyden çok şey çıkarırlar. Anlamak, anlam çıkarmak ve anlamını değiştirmek, çocuğun dünyayı keşfetme sürecindeki gelişimsel ilerlemesinin kanıtıdır. “Bir Şeyden Çok Şey” etkinlik kitabı çocukların doğal merakını, ilgi ve gereksinimlerini giderme yolunda onlarla çocuk dilinde konuşmayı temel almıştır. Su, toprak, taş, yaprak, dal, kâğıt, kumaş, ip, kutu ve geri dönüşüm, “Bir Şeyden Çok Şey” etkinlik kitabının temaları olarak seçilmiştir. Bu temalarla sunulan etkinlik önerileri çocukların çevrelerinde bulunan doğal malzemeleri kullanmaları için birçok fırsat sunmakta ve dünyayı anlamlandırmalarına olanak tanımaktadır. Kitapta yer alan etkinliklerle çocuklar problem çözmeye ve akıl yürütmeye davet eden bir “eğer” dünyasıyla tanışırlar. Ayrıca bu etkinlikleri yaparak el becerilerinde ustalaşmaları, kendilerini özgür ve özgün yollarla ifade etmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri hedeflenmiştir. Süreç içerisinde çocuklarımızın sadece tüketen değil üreten, tasarlayan, değerlendiren, olasılıkları fark eden, esnek ve olumlu düşünen bireyler olarak yetişeceği varsayılmaktadır. “Bir Şeyden Çok Şey” etkinlik kitabında eldeki kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına da dikkat çekilmiştir. Kitabın en önemli amacı ise çocukların oyununa macera ve heyecan duygusu katmak olacaktır. Kitap, geliştirilmeye ve zenginleştirilmeye açık bir kaynaktır.

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 2
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir