1. Anasayfa
 2. PROJELER

Biz Beraber Öğrenen ve Bundan Çok Zevk Alan …………… Ailesiyiz


0

Biz Beraber Öğrenen ve Bundan Çok Zevk Alan …………… Ailesiyiz

Beraberce herhangi bir renk seçin ve bu renkte bulduğunuz bir kutu içene koyun.Üzerine “Yiğit…”nin kırmızıları, yazarak okulu gönderin veya evde bir yerde sergileyin. Oyunu birkaç gün sürdürün. Renk kutusunu zenginleştirmesini teşvik edin.

İşten eve geldiğinizde gününüzle ilgili mutlaka bir şeyleri çocuğunuzla paylaşın. Sonra siz ona sorun; “Peki sen bu gün okulda neler yaptın? Okulda ilginç olan bir şeyler var mıydı? Okulda bu gün olanları merak ediyorum.” Çocuğunuz okula devam ediyorsa ev yaşantısı ile ilgili sorunlarınızı yöneltin.
Olumlu her davranışı için bir yıldızı boyayın ve yıldızın altına davranışı yazın. Yıldızların hepsi boyanınca ödül olarak bir kitap vb. alın. Ay sonunda yıldızlı kağıdı anaokuluna gönderin yada evinizde görülebilecek bir yere asın.

Çocuğunuzla beraber birbirinin aynı olan iki resimden biri üzerine beş farklılık yaratın. Eşinizin bu beş farkı bulmasını isteyin.

Çocuğunuza ne beklediğinizi önceden söyleyin. Böylece hareketlerini kontrol etmesinde hatırlatıcı olmuş olursuz.

“Evimize alışveriş yapmak için markete gideceğiz. Bu gün senin için bir şey almayı planlıyorum. Lütfen böyle bir istekte bulanma.”

Her gün on dakika çocuğunuzun seçtiği bir oyunu oynayın. Oyuna liderlik yapmayın, bir şeyler öğretmeye kalkmayın. Oyunu çocuğunuz kurguladığı şekilde oynayın.

İyi yaptığınız şeylerin ve beğendiğiniz özelliklerinizin bir listesini yapın. Böylece kendinizle gurur duymak için bir nedeniniz daha olacak.

Çocuğunuza asla küsmeyin. İlgisizliğiniz ve sevgisizliğiniz onu derinden üzer ve oda küsmeyi öğrenir.

Kendinizde bir değişiklik yapın. Çalıştığınız ofisinizde, saçınızın şeklinde, renginde, hobilerinizde vb.

Torbanın içine evinizdeki eşyalardan (3–5 tane) koyun ve çocuğunuzun onları görmeden sadece dokunarak tanımasını sağlayın.

Beraberce bir şeyin koleksiyonunu yapmaya karar verin. Koleksiyonunuzu çevrenize duyurun ve destek isteyin. Koleksiyonunuzun gelişimini görmek için fotoğrafını çekin.

Asla çocuğunuzun sözünü kesmeyin. Sonuna kadar aynı ilgiyle dinleyin.

Hediyelik kağıtların üzerine çocuğunuzun isminin kalıbını çıkarın. Bunu kesin ya da çocuğunuza kestirin. Bir kağıda yapıştırarak anaokuluna gönderin, ya da evinizde herhangi bir yere asın.

Önemli bir sağlık sorununuz yoksa sağlıklı oluşunuzun keyfini çıkarın. Sıkıntılarınızın sağlığınızdan daha önemli olmadığını düşünün ve onlarla gereğinden fazla ilgilenmeyin.

Çocuğunuzun size sorduğu soruları yazarak biriktirin. Çocukların soruları dünyayı keşfetmeye yönelik meraklarını yansıtır. Merak ise, öğrenmenin başlangıcıdır.

Birkaç meyveyi tabağa koyun ve “meyve bulmaca” oynayın. Bir meyvenin özelliklerini tarif edin, çocuğunuzun bu meyveyi bulmasını isteyin, sonra o meyveyi tarif etsin siz bulun. Bu oyunu başka eşyalar içinde oynayabilirsiniz.

Çocuğunuzun diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmesi için, sizin diş fırçaladığınızı görmeye gereksinimi vardır. Dişlerinizi sabah ve akşam mutlaka fırçalayarak çocuğunuza model olun.

SEVGİ MÖNÜSÜ-AİLE İÇİ İLETİŞİM
SEVGİ-MÖNÜSÜ

“Sevgi Mönüleri” veli katılımlı bir projedir. Bu projenin katılım sayfaları, Sayın Prof. Dr. Belma Tuğrul’un ‘Sevgi Mönüsü’ isimli kitabındaki bazı bölümler kullanılarak yapılmıştır. KIRTKIRTLA ekibi olarak; içinde nice güzel bilgiler barındıran bu kitabı hazırlayan Sayın Belma Tuğrul ‘ a teşekkür ederiz.

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ