1. Ana Sayfa
  2. BU HAYVANLAR BİR ALEM

BU HAYVANLAR BİR ALEM-ASLAN


0

ASLAN

Merhaba ben ASLAN.

Sizlerle tanışmaya geldim. Biz aslanlar genellikle Afrika kıtasında yaşıyoruz. Bizler genellikle ovalarda, açık ormanlarda ve otlaklarda yaşarız. Bizler kedigiller ailesindeniz. Kaplandan sonra en büyük kedi biziz.

Biz aslanlar grup halinde dolaşırız. Birbirimizi kükreyerek takip ederiz. Kedigillerden en uzağa sesini duyurabilen biziz. Bir kükrediğimiz zaman 8 kilometre uzaklıktan bizi duyabilirsin. Sen hiç aslan sesi duydun mu?

Biz diğer kedigilerden farklı olarak erkek aslanlar ve dişi aslanlar birbirinden farklıyız. Erkek aslanlar çok daha büyük ve ağıdır. Boynumuzda kocaman bir yele vardır. Bu yele yaşlandıkça daha koyu bir renge dönüşür. Dişi aslanlar ise daha küçük ve hafiftir.

Biz aslanlar etçil hayvanlarız ama bazen yerde bulduğumuz meyveleri de yediğimiz olur. Avlanırken grup halinde hareket ederiz. Bu şekilde avımızı daha kolay avlarız. Sende arkadaşlarınla grup olarak etkinlikler yapıyor musun?

Biz aslanlar günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiririz. Geceleri ise avlanırız. Gözlerimiz geceleri çok iyi görür. Bu sayede avımıza kolayca ulaşabiliriz. Güneş tepede hava çok sıcak. Ben şimdi gidip biraz uyumalıyım.

Arkadaşalar bundan çoook seneler önce dünyanın bir çok yerinde aslanlar yaşarmış . Ama şimdi sadece Hindistan ve Afrika’da ki akrabalarım kaldı. Soyumuz gün geçtikçe azalıyor. Sen çevrendeki hayvanlara iyi davran olur mu ?

Bu dünya hepimizin ve biz beraber yaşarken daha güzeliz.

DEĞERLENDİRME:

1- En büyük kedigil hangisidir?

2- Aslanların sesi ne kadar uzağa yayılır?

3- Aslanlar gündüzleri genelde ne yaparlar?

4- Aslanlar nasıl avlanırlar?

 

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ

Yazar Hakkında

Yorum Yap