1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

Cadılar Bayramı – Eksik Tamamlama

Çocuklar için cadılar bayramı etkinliği


0

Cadılar bayramının ismini hep duyarız ama ne olduğuna dair pek de bilgi sahibi değilizdir.

Cadılar bayramı ile ilgili kısa bilgileri aşağıda topladık. Yeterli gelmezse yazının altındaki linke tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Peki çocuklara cadılar bayramını anlatmamıza gerek var mı? Sonuçta hristiyanlıkla alakalı bir bayram, diye düşünürüz çoğu zaman. Biz çocuklara anlayacakları dilde dünyadaki olguların anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Şimdinin çocukların geleceğin bireyleri olacaklar. Bu bir genel kültürdür. Bu bayramı kutlamak ya da sevdirmek gibi bir niyetle değil çocuğun öz güvenini artıracak bilgi ve deneyim kazandırma niyetiyle böyle bir çalışma hazırladık.

Etkinliğimiz oldukça kolay. Boyama yapıldıktan sonra cadının eksik bölümlerini tamamlayarak böyle bir bayramın olduğunu ve ülkemizde kutlanmadığını, biz de olan bazı bayramların da onlar tarafından kutlanmadığı anlatılarak etkinlik sonlandırılacaktır. KOLAY GELSİN :)

 

Samhain festivalinin 31 Ekim’de kutlanmasının sebebi, bu tarihte artık tüm hasatın alınması ve doğanın sonbaharla birlikte ölüm dönemine geçmesi.

Bu gece ölülerin dünyaya döndüğüne ya da yaşayanlarla ölüler arasındaki duvarın kalktığına inanılırdı.

Cadılar Bayramı’nın renkleri olan turuncu kışı, siyah da ölümü ifade eder.

Cadılar Bayramı’nın orijinal sebzesi balkabağı değil turpdur.

Birçok Ortadoğu ülkesi, Afrika, Çin ve Avustralya’da Cadılar Bayramı kutlanmıyor.

Bazı Hristiyanlar da Cadılar Bayramı’nı şeytanın doğum günü olarak görüyor ve kutlanmasına şiddetle karşı çıkıyorlar.

Aynı Britanyalılar gibi İslamiyet öncesinde Şaman Türkleri de benzer ritüeller uygulardı. Yakut Türkleri sonbaharda kış günleri yaklaştığı için kötü ruhlara, cadılara saçı (şeker ve değerli hediyeler) yapardı. Bu ritüel, Samhain’le büyük benzerlik göstermektedir. Trakya’nın geleneksel Bocuk Gecesi de 6 Ocak’ta kutlanmasına rağmen Cadılar Bayramı ile benzerlik göstermektedir. Bu tarihte Bocuk Cadısı’nın gezdiğine inanılır, onu kaçırmak için ahırlara sevdiği düşünülen kabak tatlısı konurdu. İnsanlar cadı kılığına girer ve korkunç hikayelerle birbirlerini korkutmaya çalışırdı.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN :)

CADILAR BAYRAMI- CADI TAMAMLAMA
CADILAR BAYRAMI CADI TAMAMLAMA AETKİNLİĞİ

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
PicsArt_06-26-03.31.44