0

ÇAKIL TAŞI BOYAMA

Resim harika bir çocuk aktivitesidir, bunu biliyoruz elbette ama taş boyamanın tadı başkadır :) Hava nasıl olursa olsun yapılabilecek bir etkinliktir denenecek çok fazla teknik arasında!

Aşağıda, favorilerimizden biri için bir yazı hazırladık: Çakıl taşlarını boyamak

Her sanat etkinliğinde olduğu gibi, çocuklarınızla çakıl taşları çizmek çok karışık hatta oldukça da kirli bir iş olabilir. Evinizde bir çamaşır makinesi ve çamaşır yıkama tozu mevcut ise “Amaaan bu da dert mi? ” diyerek etkinliğe başlayabilirsiniz.

Bu aktiviteye başlamadan önce temizlik için ayırdığınız eski kıyafetlerinizi giyinmenizi, çocuklarınıza da parka giderken giydirdiğiniz kıyafetleri giydirmenizi önemle rica ederiz.

Çakıl Taşı Nasıl Boyanır?

Taşları ve çakıl taşlarını boyamak, sahile günübirlik bir gezi, nehir kenarı yürüyüşü veya ormanlık bir çöpçü avı yapmak için eğlenceli ve unutulmaz bir yoldur. Çocuklarınız, kendi başyapıtlarına dönüştürmek için toplayacağı hazine değerindeki çakıl taşlarını koyacağı küçük bir kovaya sahip olmaktan keyif alacaklardır. En ucuz tuvaller (maalesef fıyafları oldukça pahalı) muhtemelen deniz kenarında aldığınız geniş, düz, gri taşlardır. Ama siz güzel görünen daha küçük, ilginç renkli taşları da toplayabilir ve başka bir etkinlik için saklayarak bunlarla da bir şeyler yapabilirsiniz! 

İhtiyacımız olan malzemeleri listeleyelim:

 • Çakıl taşları
 • Akrilik boya
 • Boya fırçaları
 • Bir bardak su
 • Bir renk karıştırma kabı
 • Vernik

  Çakıl taşlarınızı muhteşem sanat eserine dönüştürmeye hazır mısınız? Hadi başlayalım!

 1. Bitmiş taşı ne için kullanacağınıza karar verin. Bu tasarıma başlamadan işinizi kolaylaştıracaktır.
 2. Taşı dilediğiniz tasarımla boyayın. Çocuklar burada istedikleri kadar üretici olma hakkına sahipler. Böyle resim mi olur ne saçma, cümlelerinin üreticiliği öldürdüğünü unutmayın.
 3. Boyanın kurumasını bekleyin ve koruyucu bir şeffaf vernik tabakası ile kaplayın. Bu aynı zamanda taşın görüntüsüne ayrı bir parlaklık katacaktır.
 4. Kuruma işleminden sonra sanat eseriniz tamamlanmış oldu. Kenarına köşesine imza atmayı da unutmayın.

Çakıl Taşları Boyama Fikirleri

Boyalı çakıl taşları ile ne yapabilirim diyorsanız bazı fikirlerimiz var.

Çakıl taşı ile ilgili en güzel şey, bitmiş parçaları evinizi ya da bahçenizi süslemek için kullanabilmeniz ya da çocuklarınıza, ailenize ve arkadaşlarınıza hediye olarak verebilmenizdir. 

Fikirlerden biri, basit bir ev yapımı buzdolabı dekorasyonu için çakıl taşınızın arkasına bir mıknatıs yapıştırarak magnet yapmak olabilir tabi burada hafif bir çakıl taşı kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Bahçe hayvanları veya böcekleri, çocuklar için en yaygın kullanılan boyalı çakıl taşlarıdır, çünkü bunlar bahçenin etrafında boyamak ve harika görünmek için en basittir.

El veya ayak basılmış çakıl taşları ebeveynler ve babaanne – anneanne ve dedeler için harika hediyeler arasına girebilir..

Süslü el yazısı kelimeler, ifadeler ve hatta tarihler, masa başı ağırlıkları ya da parti aksesuarı haline gelen çakıl taşları için uygundur.

 

 

 

Etkinliğini bizimle paylaşan Gamze DEMİR öğretmenimize teşekkür ediyoruz. Gamze öğretmenimizin etkinliklerini paylaşalım ve sayfasını ziyaret edebilmeniz için linkini de buraya bırakalım ;)


Çakıl taşı boyayarak para kazanan insanları görmek de mümkündür?

Ekmeğini taştan çıkarmak deyiminin gerçek anlamını görmek de ilginç bir tecrübedir.

Aacaip Tasarımlar sayfasının taş boyamalı tablo örneklerine göz atın.

Sayfa ziyareti için tıklayın :)

İşte sizin için bir kaç örnek.. Bunlar sizin için örnek olsun ama aynısını yapmak için çaba harcamak yerine orijinal , kendinize özgü boyamalar yaparak hayal gücünüzü ortaya çıkarabilirsiniz.

Yaptığınız taş boyama çalışmalarının fotoğraflarını da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
sketch-1604307849776