1. Anasayfa
 2. BİLİŞSEL GELİŞİM

ÇİZGİ ÇALIŞMALARI


0

KARIŞIK ÇİZGİ ÇALIŞMALARI-2

çizgi çalışmaları

Çizgi çalışmaları hem okul öncesi dönemde hem de okul döneminin başlangıç evrelerinde çocuğunuza yardımcı olacak çalışmalardır. Çizgi çalışmaları çocuğunuzun kalem tutmasını ve kalemi düzgün kullanmasına yardımcı olur. Çizgi çalışmaları el ve kol kaslarına hakimiyetini , güçlendirir. Dikkati artırır. Bu güne kadar serbest bir şekilde kalem kullanıp karalama yapan çocuğunuzu disipline eder. Koyduğu kurallar ile çocuğunuzun kurallara uymasını öğretir.

Bir çok çocuk harfleri,sayıları ezbere biliyodur bekli ama çizgi çalışmaları ile bu şekillerin, sayıların, harflerin nasıl yazıldığını ve görüldüğünü öğrenir.

Okul öncesi dönem eğitiminin en önemli çalışmalarının başında çizgi çalışmaları gelir. Çizgi çalışmaları hem okuma yazmaya hazırlık hem de el kaslarının gelişmesi ve motor kontrolü sağlanması için önemli yer tutar. Düzenli ve serbest çizgi çalışmaları olarak iki gruba ayrılan çizgi çalışmaları yaş gruplarına göre kolaydan zora göre sıralanır. Çocuklar kalem tutma yetilerini çizgi çalışmaları ile geliştirirler.
Çocuklar için bir çalışmanın iyi ve verimli olabilmesi için ilk kriter çocuklar o çalışma esnasında sıkılmamalı ve severek yapmalıdırlar. www.kirtkirtla.com sitemizde çocukların sıkılmadan severek yapacakları binlerce çizgi çalışması bulabilirsiniz. Bu çalışmaların bir çoğu bir resim içerisinde komposize edilmiştir ve yaş gruplarına göre ayrı ayrı sınıflandırılmıştır. Çocuklardan çizgi çalışmasını yapmasını isterken aslında bir oyun içerisinde istenilen görevi yapması istenmektedir.
Bu kısımdaki çizgi çalışmalarımız çizgi çalışması olmasının dışında matematik çalışma sayfası olması özelliğine de sahiptir. Çalışmalarda orta kısımda bulunan daire içerisinde kaç tane resim olduğu soruluyor. Çocuktan resim sayısını bilmesi , ardından da ortadaki resimlerden bildiği sayıya kadar olan yol içerisinden bir çizgi çizmesi isteniyor.

Bu çizgi çalışmaları okul öncesi eğitim yaşlarındaki her yaş gurubu için o yaşların bilgi ve becerileri düşünülerek hazırlanmıştır ve basitten karmaşığa doğru sıralanmıştır.

İlk grup çizgi çalışmalarında yuvarlak ile rakamlar arasındaki yok biraz basittir. İkinci grupta ise  bu yol oldukça zorlaşmış ve karmaşıklaşmıştır.

Çocuklarınızın hem zeka hem de motor beceri olarak gelişmesini istiyorsanız bu alıştırmalar doğru bir örnek olabilir.

 

 

 

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
okul-öncesi-algoritma-1-1