1. Anasayfa
 2. PAYLAŞMA

ÇOCUK İFTARI-TEKNE ORUCU

Okul öncesi öğrencilerim tekne orucu tuttular.Ardından bahçemize hazırladığımız Çocuk iftarını düzenledik.Çocukların unutamayacağı bir gün oldu. Osmanlı dönemine ait Diş kirası hediyeleri çocukların çok hoşuna gitti. Osmanlılarda Ramazan gelince kapılar herkese aralanır, zengin-fakir demeden herkesin sofrası misafir denilen bereket elçilerine açık tutulur. Misafir ağırlamanın çeşitli seremonilerinden birisi de, bugün artık unutulmaya yüz tutan bir gelenek olan diş kirasıdır. Diş kirasında, misafirler ayrılırken onlara küçük kadife keseler içinde hediyeler takdim edilir. Ev sahibi bununla; “Misafirim oldunuz, benim sevap kazanmam için siz eziyet çektiniz, dişlerinizi yordunuz, bu da sizin dişinizin kirası olsun." demek isterdi. Misafirler iftarını yapıp teraviye gitmek üzereyken hane sahibi tarafından kadife keseler içerisinde gümüş tabaklar, kehribar tesbihler, oltu taşlı ağızlıklar, gümüş yüzükler, gümüş akçe veya altın paralar bir kadife kese içerisinde diş kirası olarak verilirdi.


0

Öğrencilerim tekne orucu tuttular.

Ardından bahçemize hazırladığımız Çocuk iftarını düzenledik.

Çocukların unutamayacağı bir gün oldu.

Osmanlı dönemine ait Diş kirası hediyeleri çocukların çok hoşuna gitti.

Osmanlılarda Ramazan gelince kapılar herkese aralanır, zengin-fakir demeden herkesin sofrası misafir denilen bereket elçilerine açık tutulur.

Misafir ağırlamanın çeşitli seremonilerinden birisi de, bugün artık unutulmaya yüz tutan bir gelenek olan diş kirasıdır.

Diş kirasında, misafirler ayrılırken onlara küçük kadife keseler içinde hediyeler takdim edilir.

Ev sahibi bununla; “Misafirim oldunuz, benim sevap kazanmam için siz eziyet çektiniz, dişlerinizi yordunuz, bu da sizin dişinizin kirası olsun.” demek isterdi.

Misafirler iftarını yapıp teraviye gitmek üzereyken hane sahibi tarafından kadife keseler içerisinde gümüş tabaklar, kehribar tesbihler, oltu taşlı ağızlıklar, gümüş yüzükler, gümüş akçe veya altın paralar bir kadife kese içerisinde diş kirası olarak verilirdi.

okulöncesi etkinlikleri-çocuk iftarı
çocuk iftarı-tekne orucu

Çocuk iftarı-Tekne orucu
okulöncesi etkinlikleri-çocuk iftarı

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir