İlginizi Çekebilir
lama-okul-öncesi-boyama-sayfası-KIRTKIRTLA-1
  1. Ana Sayfa
  2. ÜST PANEL
  3. DENİZ YILDIZI

DENİZ YILDIZI


deniz yıldızı
BU HAYVANLAR BİR ALEM- DENİZ YILDIZI

 

 

Merhaba arkadaşlar! Benim adım Yıldız. Parlak görünmüyor muyum? Yoksa rengim mi farklı geldi? Tamam tamam, gerçek adımı söylüyorum. Ben Deniz Yıldızı’yım. Suların en hoş hayvanıyım. Bazıları biz deniz yıldızlarından koleksiyon yapıyor.  Bazıları ise evlerinde süs eşyası olarak kullanıyor. Peki siz hiç deniz yıldızı gördünüz mü?

Sizlere kendim ve arkadaşlarımdan bahsetmek istiyorum. Umarım vaktiniz vardır. Bizler hem sıcak hem soğuk hem de tropikal denizlerde yaşayabiliriz. Metrelerce derinlikteki deniz tabanlarında dahi yaşayabiliriz. Deniz yıldızı deyince genellikle 5 kollu deniz yıldızları gelir aklınıza ama bazı arkadaşlarımın 7, bazılarının 15 kolu vardır. 40 kolu olan arkadaşlarımı görürseniz de şaşırmayın sakın.

Deniz yıldızlarının çoğu kırmızı ve turuncu olsa da bazılarımızın rengi mavi, bazılarımızın rengi gridir. Benimkini merak ediyorsunuz değil mi? Hemen söyleyeyim; benim rengim mavi.

Bazı tehlike anlarında sümüksü kötü kokulu bir sıvı salgılayarak düşmanlarımıza karşı kendimizi koruruz. Bazen de kendimizi savunmak için vücudumuzun bazı bölümlerini ayırırız. Üzülmeyin sakın; vücudumuz hemen yenilenerek ayrılan parçanın  yerine yenisini getirir.

Biz tembel hayvan gibi yavaş hareket ederiz fakat hızlı hareket eden bazı türlerimiz de vardır.

Ağzımızın yerini merak ediyor musunuz? Bizim ağzımız vücudumuzun alt tarafındadır. Bizler etobur hayvanlardanız; yengeç, midye, istiridye ve küçük balıklar besleniriz.

Deniz anası gibi bizim de beynimiz yoktur ama kalbimiz vardır.  Yaşam süremiz ise 10 ile 35 yıl arasında değişmektedir. Artık gitmem gerekiyor fakat gitmeden önce sizden bir ricam olacaktı. Dünyamızı ve denizleri korumanızı istiyorum. Denizlere atılan atıklar bizleri hasta ediyor. Dünyamız tertemiz olsun ki hiç kimse hastalanmasın. Hepinize teşekkür ederim. Görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Yorum Yap

Yorum Yap