İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ANA SAYFA
  3. DEVE KUŞU

DEVE KUŞU


         MERHABA BENİM ADIM DEVE KUŞU

        Merhaba! Benim adım deve kuşu. İsmimden de belli olduğu gibi kuşların en büyüğü benim. Kuş olduğum için uçabildiğimi düşünüyorsanız yanıldığınızı söylemeliyim. Evet ben bir kuşum, kanatlarım da var fakat uçamıyorum. Uçamama sebebim ise biz deve kuşlarının kanatlarının çok kısa olması. Uçamıyorsam bu kanatlarım ne işe yarıyor? Tabi ki dengeli bir şekilde koşa bilmeme. Uzun bacaklarım da hızlı koşabilmem için. Benim iki bacağım var, sizin de iki bacağınız var. Sizinle yapsak beni geçebilir misiniz? “Geçebiliriz!” diyenler yanıldılar. Çünkü iki bacaklı hayvanlar arasında en hızlı koşan benim. Yarışlarda birinciyim.

bu-hayvanlar-bir-alem
deve-kuşu-hakkında-bilgi

DEVE KUŞU BİLGİ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN 😉

                                                  DEVE KUŞU 

Merhaba! Benim adım deve kuşu. İsmimden de belli olduğu gibi kuşların en büyüğü benim. Kuş olduğum için uçabildiğimi düşünüyorsanız yanıldığınızı söylemeliyim. Evet ben bir kuşum, kanatlarım da var fakat uçamıyorum. Uçamama sebebim ise biz deve kuşlarının kanatlarının çok kısa olması. Uçamıyorsam bu kanatlarım ne işe yarıyor? Tabi ki dengeli bir şekilde koşa bilmeme. Uzun bacaklarım da hızlı koşabilmem için. Benim iki bacağım var, sizin de iki bacağınız var. Deve kuşu yarışı yapsak beni geçebilir misiniz? “Geçebiliriz!” diyenler yanıldılar. Çünkü iki bacaklı hayvanlar arasında en hızlı koşan benim. Yarışlarda birinciyim.

Sizin ayaklarınızda 5’er tane parmak var ama benim ayağımda yalnız 2 parmak var. Parmaklarımdan birisi küçük, diğeri ise kocaman. Kocaman olan parmağımın üzerinde koştuğumu unutmayın.

Biz büyük olduğumuz için bizim deve kuşu yumurtası da  büyük. Benim yumurtalarım şu anda güvenli bir yerde. Kumluk bir yerde bir çukur açtım ve  yumurtalarımı oraya yerleştirdim. Sonra da üzerini kumla örttüm.  Diğer arkadaşlarım da aynı işlemi yapıyor. Hem de aynı yere yerleştiriyoruz yumurtaları. Kimse zarar vermesin diye içimizden birini koruyucu anne seçiyoruz. Bütün yumurtalar birlikte diye kendi yumurtalarımızı karıştıracağımızı düşünmeyin.  Her yumurta kabuğunun üzerinde farklı hava delikleri vardır. Bu delikler sayesinde herkes kendi yumurtasını biliyor.

Size bir sır vereyim hemen. Yavrularımız yumurtadan çıkınca minicik oluyorlar. Kendilerini savunacak güçleri yok. Ama deve kuşu yavrusu tehlike anında ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Yere yatıp, kıpırdamadan bekliyorlar. Gidip yumurtalarıma bakayım. Yumurtalarım dan yavrularımın çıkacağı için çok heyecanlıyım. Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın.

Yorum Yap

Yorum Yap