1. Anasayfa
 2. ETKİNLİKLER

DIŞARI OYUNLARI – Köpük Oyunu ve Boyama


0

Merhabalar…

Yine ben :) 

Biz yine harika bir oyunla karşınızdayız. Oyun ve boyama! İkisi bir arada olur mu demeyin. Hem de harika olur. 

Bu oyunu hem dışarıda hem de içeride oynadık. Yalnız sandalyelerini yeni kaplatmış biri olarak itiraf etmeliyim ki oyun dışarıda kesinlikle daha stressiz. Boyanın sandalyenizi kirletme riski yok sonuçta. Tercih edilebilecek yerler arasına balkonu da ekleyelim. Nerede rahat isek orayı seçmeliyiz sonuçta. Yer seçiminde anlaştı isek etkinlik aşamalarına göz atalım.

Etkinliği nefes açma etkinlikleri olarak da ele alabilirsiniz.  Yalnız etkinliği 5 yaş altındaki çocuklar için tavsiye etmiyoruz. Köpüklü suyu içlerine çekme ihtimali olduğundan, sağlık sorunlarına yol açabilir. Aranızda yaşı 5 yaş üstü olup hala üfleme yerine çekme işlemini yapan çocukların anneleri ya da öğretmenleri de olacaktır. Onlara da tavsiye etmiyoruz. Onlar için önerimiz, temiz bir bardak su içine su koyarak pippetle üfleme-çekme egzersizleri yapma olabilir. Temiz su sağlığa faydalıdır.

Malzemeler

Su

Su kabı

Farklı renklerde gıda boyası

Pipet

Kağıt

Görselde bizim parkımızdaki bir kamelya masasındayız ve harika peynir kutularımıza su doldurmuş, oyuna başlamayı bekliyoruz. Bekleme sebebimiz de şey , ııı …  Çekim yapan bir anne :) Burada sulara boya ve bulaşık deterjanı ekledik. Maalesef oyun öncesinde gıda boyalarını kaybetme talihsizliği yaşadığımdan ötürü, elimde olan akrilik boyaları kullandım. Akrilik boya suya renk verdi vermesine ama kağıtlara renkler çıkmadı. Sadece renkli suları köpürtmenin tadını çıkartabildik.

Oyunu sonraki gün evde denedik, bu defa gıda boyaları ile. Buradaki talihsizliğimiz ise sadece 2 renge sahip olmamızdı. Turuncu ve vişne renklerini kullandık. Mavi, sarı, kırmızı hatta siyah renkler olmasını çok isterdik ama yoklardı. Sanırım boya alışverişine çıkmam gerekecek.

Boyayı su ile karışırıp biraz da deterjan ekledikten sonra pipetler yardımı ile köpükler çıkardık. Resim kağıdını da köpüklerin üzerine bastırdık. Burada kağıdın su ile temas etmemesi önemli. Çünkü kağıt ıslandığı zaman etkinlik tamamlanamadan bitecektir, kağıdın yırtılma durumundan ötürü.

Bazen de kocaman olan köpükleri kağıdın üzerine üfledik. Köpükler sönmeye başladıkça sanat eserimiz harika bir görüntü almaya başlıyordu.

Şu köpürtme işi oldukça keyifli. Bence denemeye değer.

 

Farklı yollarla resim yapabilme konusunda çocuklarınızın hayal dünyasını olumlu yönde etkileyebilecek bu etkinliği biz çok sevdik ve yeni boyalar alarak tekrar deneyeceğiz. En kısa zamanda yeni sanat eserleri fotoğraflarını da buraya eklemeye  çalışırım.  Şimdilik benden bu kadar…

 

DİĞER ETKİNLİKLERE GÖZ ATMAK İSTERSENİZ TIKLAYIN ;)

Sevgiyle kalın ve hep tebessümle..

Hoşça kalın.

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir