0

DUYGULAR ETKİNLİĞİ

Duygular konusu her sene çocuklara öğretmeye çalışırız. 

“Şu gördüğünü mutlu, şu üzgün, şu şaşkın, şu korkmuş, şu da kızgın yüz ifedeleridir.  ”  Şu cümle o kadar monoton ki yazarken bir uf çektirdi, okurken bir uf daha… 

Etkinliklerin sınıf ortamında sunum şekli çok önemlidir. Sıradan bir anlatım bırakın okul öncesi dönem çocuklarını lise öğrencilerinin bile dikkatini çekmeyecektir. 

Madem öğretmen olduk (isteyerek ya da istemeyerek) , bu mesleği en güzel şekliyle yapmamız gerekmektedir. Bunun en önemli yolu çocukları sevmek ve seviyelerine uygun bir şekilde etkinlikleri sunmanızdır. İlgilerini çekecek, merak uyandıracak , onları sevindirecek, etkinlik yaparken “ooooffff bitsin artıkkk” dedirtmeyecek türden olmalı ki etkinlikler , hem onlar eğlenerek öğrensin hem de siz keyifli bir gün geçirin. Bu yazılanlar zor gibi görünüyor olabilir ama sevince olmayacak hiçbir şey yoktur.

Şimdi gelelim duygulara…

-Anneeeeeeeeeeee!

-Efendim çocuğum!

-Duygular geldi anne, koooooş.

-Duygular mı geldi? Tamam yavrum al içeri onları.

-Yok anne, o duygular değil. Bu duygular!

-Tamam oğlum al içeri, çay hazır, ben de geliyorum şimdi.

Şu konuşma metnini iki kukla yardımı ile yaptıktan sonra duyguların tanıtımına başlayabiliriz. Duygu kelimesinin hem bir insan ismi hem de bizim olaylar karşısındaki hislerimizdir, şeklinde açıklamalarla devam edebiliriz. 

Çıktı halinde alacağınız şu sayfaları tanıtıp onları tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Yalnız bundan önce şaşkın olup, yüzümüzün nasıl göründüğüne dikkat etmelerini sağlamalıyız. Şaşkın bir ağız bir oval şeklini alır ve içi karanlık gözükür. Gözlerimiz biraz daha büyüktür. Üzgün ifademizde kaşlarımızın şekli değişir, dudaklarımız bükülür, gözlerimiz küçülür gibi.. Unutmamalıyız ki çocuklar somut işlemler döneminde. Biz, onlara her durumu  somutlaştırarak anlatırsak, süper gözlemleri sayesinde çabucak kavrayacaklardır.

Şu altta gördüğünüz benim tamamladığım bir sayfa. Bence bu bir portakal. Ağaçta durmaktan çok sıkılmış. Hayali bulutların üstüne çıkmakmış. Bulutlara bakıp hayal kurarken yanından bir balonun geçtiğini görüvermiş. Balonun ipini tutup yakalayayım derken, balon onu yakalayıvermiş. Onu alıp yükseğe, biraz daha yükseğe, daha çok yükseğe uçurmuş. Aaaaaaa o da nesi? Hayalini kurduğu, bulutların üstündeymiş artık. ” Ohhh bu muhteşem bir duygu!” demiş. Kurduğun bir hayalin gerçek olması gibisi var mıymış. Artık yeni evi gökyüzünde bulutların arasındaymış. Mutlu çocukları görünce yeryüzüne öpücüklerini gönderiyormuş. :)

Eminim öğrencileriniz bundan çok çok güzellerini anlatacaklardır size. 

Bu etkinliği uygulayan öğretmenlerimden rica ediyorum, anlatılan hikayeleri “sesli not ” uygulamasında kaydetsinler. Bizimle paylaşsınlar. Sitemizde hayal dünyası bölümümüze ekleyeyim. 

Başka etkinliklerde görüşmek dileği ile hoşça kalın ve hep hayal ile…

okul öncesi duygular etkinliği
çocuklar için duygular etkinliği

TEPKİNİZ
 • 6
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 4
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir