0

Merhabalar

Tıraş köpü ile oynamaya hazır mısınız?

Geçen hafta evde canımızın sıkılıp da üreticilik için arayışlarda olduğumuz bir sırada, babamızın tıraş köpüğü dikkatimizi çekmeye yetti. Daha önce tıraş köpüğü ile oyunlar oynamıştık. Oyun hamuru, çamur, slime, obleck sevdiğimiz oyunların başında geliyordu ve bu listeye bir yenisi de eklenmiş oldu; tıraş köpüğü.

Öncelikle tıraş köpüğünü uygun bir kaba boşalttık. Leğen tercih etmedim, çünkü oynarlarken kolları çabuk yorulacaktı. Kenarı kısa olan bir bor camın uygun olduğunu düşündüm.

Köpükle oynama işlemi bittikten sonra bunu bir sanat eseriyle sonlandırabiliriz deyip işe koyulduk.

Üzerine sıvı boya ve gıda boyası ile karıştırılmış su damlalarını damlattık.

Boyanız ne kadar renkli ise sanatınız o kadar canlı olacaktır. Ben maalesef ülkemizde bu konuda istediğim boyayı elde etmiş değilim. Çok pahalı ve çok ucuz boyaları almak istemiyorum,orta fiyatlı olanların da canlılığı benim için yeterli değil.

Kürdan ya da çöğ şiş yardımı ile boyamızı karıştırıyoruz ve üzerine resim kağıdını koyup hafif bastırıyoruz.

Kağıdın üzerindeki tıraş köpüğünü temizlemek (sıyırmak)  için  cetvel kullanımını tercih ettim.

Yalnız fazla bastırarak yapmamanızı  tavsiye ederim. Çünkü kağıt yırtılabiliyor.

Neden ebru sanatını kendi suyu ve boyalarıyla değil de tıraş köpüğü ile yapmaya çalışıyoruz ki? sorusunu siz sormadan ben anlatayım. Ebru sanatını orijinal yapılış biçimiyle yapabilirsiniz, çünkü bu gerçekten harika sonuçlar veriyor. Sanat eseriniz her haliyle muhteşem görünüyor. Tıraş köpüğü ile ebru sanatı yapma fikri ise çocuğunuzda “Bununla da yapılabiliyormuş!” heyecanını oluştururken bir taraftan da amacı dışında kullanılabilme düşüncesini ortaya çıkarabiliyor. Yani tüketmeyi sevdiğimiz bir dünyada üreticiliğin artması gerektiğini bildiğimiz için çocukların üreticilik üzerine fikir ortaya koyabilmelerinin ilk adımlarını atmaya çalışıyoruz. Dönüştürmeyi,üretmeyi, çalışmayı sevdirmek için ilk basamak belki de bu etkinlikler. O yüzden “Aaa ne saçma!” demeden önce birazcık düşünüp, “Bak böyle de farklı alternatifler olabilir.” düşüncesiyle yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Şu an burada bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Sevgiyle kalın ve hep hoşgörü ile!

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 4
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
LABİRENT_KIRTKIRTLA