0

FİL HAKKINDA BİLGİLER - OKUL ÖNCESİ
BU HAYVANLAR BİR ALEM – FİL KIRTKIRTLA

FİL

Merhaba arkadaşlar.Cıvıl cıvıl sesleri duyunca dayanamadım .Sizinle tanışmaya geldim. Bakalım beni tanıyabilecek misiniz ? Ben kocaman kulaklı, kocamannn gövdeli , uzuuun burunlu bir hayvanım . Evet evet bildiniz ben FİL.

Size biraz kendimden ve ailemden söz etmek istiyorum.Ben ve ailem Afrika da yaşıyoruz. Bazı akrabalarım ise Asya da sıcak yerlerde yaşıyorlar. Bizler karada yaşayan hayvanların en büyük ve en ağırlarıyız. Kilonuz 4 -5 ton arasında değişiyor. Boyumuzda 5 metreye kadar uzaya biliyor. Peki sen kendi ağırlığını ve boyunun uzunluğunu biliyor musun ?

Biz filler sürü halinde yaşarız. Bir kaç aile birleşerek sürüyü oluştururuz. Birbirimizi çok severiz. Sürüden birini kaybettiğimiz zaman bu bizi çok üzer.

Ormanlar ,geniş otlaklar ve bataklıklar bizim evimiz olabilir. Çevremizdeki otlar ve yapraklar da yemeğimiz. Biz otçuluz . Sizler bizim gibi otla beslenen hayvanlara otçul diyorsunuz. Suyla oynamayı ve hortumumuzla su fışkırtmayı çok seviyoruz. Su ile oynamak ,banyo yapmak çok eğlenceli.

Eskiden biz fillerin sayıları çok fazlaydı ama artık azalmakta. Bazı insanlar bizleri dişlerimiz için yada çalıştırmak için avlıyor. Sirkler de insanları eğlendirmemiz için bizi evimizden çok uzaklara götürüyorlar.Bu bizi çok üzüyor. Sen çevrendeki hayvanlara kimsenin zarar vermesine izin verme olur mu ? Bu dünya hepimizin ve biz beraber yaşarken güzeliz.

Arkadaşlar benim hemen gitmem gerekiyor. Yeni bir kardeşim olacak. İki senedir onun gelmesini bekliyoruz. Biz fillerin doğması iki yıl sürüyor ve doğduğumuzda 100 kilo oluyoruz. Kardeşimin zamanı artık doldu. Yeni bir kardeşim olacağı için çok heyecanlıyım .

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 2
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
kış_evi_kırtkırtla