1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

GEYİK


0

Merhaba arkadaşlar

Sizlerle tanışmaya geldim. Bakalım beni tanıyabilecek misiniz ? Biz  ince bacaklı, kısa kuyruklu, çevik ve zarif bir hayvanlarız. Biz de erkeklerin başlarında büyük boynuzlar bulunur.  Ben ve ailem dağlarda yaşıyoruz. Benim bir çok akrabam var. Onlarda dünyanın neredeyse her bölgesinde görülmekteler. Onlarda bulundukları bölgelerde dağlarda , boz kırlarda yaşıyorlar.Evett bildiniz. Ben geyiğim.

Dünyada birçok geyik türü vardır. Yapılarımıza göre farklı isimler alırız. Kızıl, Ren, Karibu, Ala, Benekli, Muncak, Karaca, Misk, Mus, Kanada, Virginia, Çin, Havlıyan, Bataklık geyiği ise en meşhurlarımızdır.
Başımızda çok büyük dallı boynuzlar vardır.Bu boynuzlar hakkında sana anlatmak istediklerim var. Boynuzlarımız her bahar mevsiminde düşer ve yerine yeni boynuzlar çıkar. İlk çıktığında dışı kadife gibi yumuşak bir doku ile kaplıdır. Zamanla bu tabaka gider boynuzlarımız büyür ve sertleşir.  Boynuzlarımız dallıdır ve her sene yeni boynuzlarımız çıktığında yeni bir dal eklenir.  Kesin bilgi vermese de yaşımızı boynuzumuzda ki dalları sayarak bulabilirsin. Boynuzlarımızı, savunmada kullanıldığımız gibi, aşırı vücut ısımızı dışarı atmada da radyatör gibi kullanırız. 

Biz geyikler yaprak, tomurcuk, sürgün ve çimenle beslenmeyi severiz. Yemeklerimizi geviş getirerek yeriz. Peki senin en sevdiğin yemek nedir ?

Biz geyikler yaklaşık 30 yıl kadar yaşarız ,her sene iki defa renk değiştiririz. Çok hızlı koşabilir ve çokta iyi yüzeriz. Görme, koklama ve işitme duyularımız gayet güçlüdür. her sene bir yada iki yavrumuz olur.

Sen bunları biliyor muydun ?

Biz geyiklerden insanlar faydalanmaktadır. Bazı akrabalarım evcilleştirilerek taşımacılıkta kullanılmaktadır. Etimiz ,sütümüz, kürkümüz ve boynuzlarımızda insanlar tarafından kullanılmaktadır. bazı insanlar bizi fazla avladığı için sayımız giderek azalmaktadır. kanunlarla bizi korunmaya çalışsalar da bazı insanlar buna uymamakta ve bize zarar vermekte. Bu beni ve arkadaşlarımı çok üzüyor. Sen hayvanlara iyi davran ve çevrendekilerden de bunu iste olur mu?

BU DÜNYA HEPİMİZİN VE BİZ BERABER YAŞARKEN DAHA GÜZELİZ.

TEPKİNİZ
 • 5
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 2
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir