1. Anasayfa
 2. BİLİŞSEL GELİŞİM

GÖLGESİNİ BUL OYUNU-20


0

GÖLGESİNİ BUL OYUNU-20

GÖLGESİNİ BUL OYUNU
GÖLGESİNİ BUL OYUNU

OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARI İÇİN GÖLGE BULMACA OYUNU

            Gölgesini bul oyunu okul öncesi dönem çocukları için hazırlanmış bir oyun türüdür. Oyunda kağıdın bir tarafında şekiller renkli olarak karışık bir şekilde dizilir, diğer tarafında ise aynı şekillerin gölgeleri bulunur. Çocuklardan istenilen ise renkli şekilleri gölgeleri ile eşleştirmeleridir.

 

Gölgesini bul oyunu çocukların zeka gelişimlerini tetikleyecek nitelikte bir oyundur, çünkü çocuklar bu oyunu oynarken sadece eğlenceli vakit geçirmeyecek, aynı zamanda düşünmek zorunda da kalacaklardır. Resmi karşısında bulunan siyah bir obje ile eşleştirmek için o resmi tüm ayrıntıları ile süzmek, resim büyüklüğünü, girinti ve çıkıntıları gibi tüm kısımlarına dikkat etmek zorundalardır.

 

Bu oyun çocuklara nesnelerin farklı açıdan bakıldığında nasıl görüldüğünü ve o nesnelere farklı açılardan nasıl bakılması gerektiğini çok iyi anlatmaktadır.

 

Gölgesini bul oyunu aslında bir eşleştirme oyunudur, çocuk bulmacaları türlerinin içerisinde yer alan bu oyun zeka ve dikkat gelişimi kadar el becerisi gelişimini de sağlar, çünkü çocuklar şekiller ile gölgelerini eşleştirebilmek için aralarında bir çizgi çizmek zorundadırlar. Bu kalem kullanmaları açısından çocuklar için çok iyi bir çizgi çalışması olmaktadır.

 

Bu oyunlar aslında fiziksel ortama da yansıtarak ailecek oynanabilecek çok güzel bir oyun haline getirebilir, bir perdenin arkasında mum veya fener ışığı eşliğinde çeşitli şekiller yaparak perde perdenin diğer tarafında bulunan aile bireylerinin bu şekilleri tahmin etmeleri istenilebilir. Tüm aile hem birlikte vakit geçirmiş olur, hem de sıkılmadan doyasıya eğlenebilirsiniz. Aynı zamanda da çocuklarınızın yaratıcılığına olumlu katkılarda bulunmuşmuş olursunuz.

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir