1. Ana Sayfa
  2. BİLİŞSEL GELİŞİM

GÖLGESİNİ BUL OYUNU 53


0

GÖLGESİNİ BUL OYUNU

GÖLGESİNİ BUL OYUNU

OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARI İÇİN GÖLGESİNİ BUL OYUNU

Gölgesini bul oyunu hem okul öncesi dönemde hem de okul döneminin başlangıç evrelerinde çocuğunuza yardımcı olacak çalışmalardır. Gölgesini bul oyununu www.kirtkirtla.com olarak okul öncesi dönem çocukları için hazırladık. Oyunda kağıdın bir tarafında şekiller renkli olarak karışık bir şekilde dizilir, diğer tarafında ise aynı şekillerin gölgeleri bulunur. Çocuklardan istenilen ise renkli şekilleri gölgeleri ile eşleştirmeleridir.

Gölgesini bul oyunu çocukların zeka gelişimlerini tetikleyecek nitelikte bir oyundur. Çünkü çocuklar bu oyunu oynarken sadece eğlenceli vakit geçirmeyecek, aynı zamanda düşünmek zorunda da kalacaklardır. Resmi karşısında bulunan siyah bir obje ile eşleştirmek için o resmi tüm ayrıntıları ile süzmek, resim büyüklüğünü, girinti ve çıkıntıları gibi tüm kısımlarına dikkat etmek zorundalardır.

Neden Gölgesini Bul Oyunu?

Bu oyun çocuklara nesnelerin farklı açıdan bakıldığında nasıl görüldüğünü ve o nesnelere farklı açılardan nasıl bakılması gerektiğini çok iyi anlatmaktadır.

Gölgesini bul oyunu aslında bir eşleştirme oyunudur, çocuk bulmacaları türlerinin içerisinde yer alan bu oyun zeka ve dikkat gelişimi kadar el becerisi gelişimini de sağlar. Çünkü çocuklar şekiller ile gölgelerini eşleştirebilmek için aralarında bir çizgi çizmek zorundadırlar. Bu kalem kullanmaları açısından çocuklar için çok iyi bir çizgi çalışması olmaktadır.

Bu oyunlar aslında fiziksel ortama da yansıtarak ailecek oynanabilecek çok güzel bir oyun haline getirebilir. Bir perdenin arkasında mum veya fener ışığı eşliğinde çeşitli şekiller yaparak perde perdenin diğer tarafında bulunan aile bireylerinin bu şekilleri tahmin etmeleri istenilebilir. Tüm aile hem birlikte vakit geçirmiş olur, hem de sıkılmadan doyasıya eğlenebilirsiniz. Aynı zamanda da çocuklarınızın yaratıcılığına olumlu katkılarda bulunmuşmuş olursunuz.

 

 

 

TEPKİNİZ
İlginizi Çekebilir
renk-uyumu-renkler

Yazar Hakkında

Yorum Yap