1. Anasayfa
 2. ETKİNLİKLER

Görünmez Pelerinli Süper Kahramanlar

BABA


0

Görünmez Pelerinli Süper Kahramanlar

Babalar günü yaklaşırken , ben de bir şeyler yazayım bu özel gün için dedim. Kafamda daha iyi şekillensin diye de , yazmaya başlamadan evvel, baba kelimesinin anlamını  sözlükten baktım. Aynen şöyle yazıyor; baba, çocuğun dünyaya gelmesine etken olan erkek. Okuyunca “Bu mu yani?” oldunuz değil mi?  Çünkü, bu cümlenin neresinde insan baba kelimesinin anlamını hissedebilir ki ? Mesela sizi babanızın koruyup kollamasını hissedebilir misiniz, ne olursanız olun, size sahip çıkmasını ? Peki ya, size kızdığı kadar , sizinle gurur duymasını , kendisi ne kadar müşkül durumda da olsa ,çocuğum rahat etsin diye yaptığı fedakarlıklarını? Tabi ki hiçbirini . Öyleyse öncelikle ben baba kelimesinin bana hissettirdiklerini yazayım .

Baba

Baba insanı koruyup kollayan, sadece koruyup kollamayı değil, kendini koruyup kollamayı da öğreten, her halinle seninle gurur duyan, evdeki dengeyi kuran, annenin yükünü azaltan, bu yönüyle evlatlarına en iyi iletişim derslerini veren, evlatlarının mutluluğunu, kendi önceliklerinden önde tutan, sırtımızdaki güçlü eldir.Tabiri caizse onlar görünmez pelerinli süper kahramanlardır.

Kaç yaşında olursak olalım, ne zaman baba limanının güvenli sularında  kendimizi bulsak , yeniden çocukluğumuzla buluşuruz. Bayramdan yeni çıktık, çoğu kişi bayram tatilinde baba evinin tatlı sıcaklığını hissetti,ben de hissedenlerdendim ve ancak o zaman önceden okumuş olduğum bir Peygamber kıssasını anlayabildim. Kıssaya göre, günlerden bir gün, adamın biri Peygamber Efendimiz (sav)’in yanına gelir. Peygamber’imiz “Baban vefat etti mi?” diye sorar . Adam cevap verir, “Etti ya Rasullallah” . Adam öyle söyleyince, Peygamberimiz de der ki, “Öyleyse sana nasihat olarak babanın ölümü yeter.”

Bunu ilk okuyunca anlayamamıştım, neden  böyle cevap vermiş ki Rahmet Peygamberi demiştim. Sonra baba evinin o kendine has sıcaklığında jeton düştü, Peygamber’imiz daha doğmadan babasını kaybetmişti . Aslında babasızlığı en iyi O yaşamıştı, o yüzden nasihat etmedi adama, çünkü çocukluk denen şeyin babanın gitmesiyle biten bir şey olduğunu en derinden hissetmişti.

Babanın rolü, on öğretmeninkine bedeldir bence , çünkü babalar balık vermeyi değil de,balık tutmayı öğretir hayat okulunda.

Baba, Allah’ın “Rab” isminin tecellisi gibi sanki yeryüzünde . Rab “Terbiye eden, irade gösteren, güçlendiren” demek. Babamızın duruşu , bizim de hayata karşı duruşumuzu belirliyor ,babamızın irade gösterdiği kadar irade gösterebiliyoruz kendi hayatımızda da.

Baba ne kadar sağlamsa, kızı o kadar dik durur , baba ne kadar gülerse ,kızı o kadar hayat saçar,baba ne kadar hayattaysa kızı o kadar yaşar diyor eskiler.

Babalara çok iş düşüyor

Günümüze gelirsek, yapılan araştırmalara göre babanın ilgi ve yakınlığı ile büyüyen çocukların akademik performansları, özgüvenleri, motivasyonları, bilişsel becerileri daha yüksek oluyor. Hatta son yapılan araştırmalarda babaları tarafından kitap okunan çocukların matematiksel becerilerinin ve kelime dağarcıklarının daha yüksek olduğu görülüyor.

Hepimiz her gün daha da hızlı yaşamak zorunda kaldığımız bir hayatın içindeyiz. Her gün bir dikdörtgenler prizmasından çıkıp , başka bir dikdörtgenler prizmasına binerek işimize gidiyoruz. Gün içerisinde fazlasıyla yoruluyor, akşam eve geldiğimizde sadece dinlenmek istiyoruz çoğunca. Ama çocuklarımız bizim hayatımızı rutinden kurtaran ,hayatımızı aydınlatan gün ışıkları gibi. Ve sebeplerimiz her ne olursa olsun,baba ilgisiyle büyüyen çocukların hayata daha donanımlı başladığı ,hayatlarında daha mutlu oldukları sonucunu değiştirmiyor.

Çocuklar akıllı varlıklar.Bize niçin para kazanmak zorundasın diye sorduklarında verdiğimiz cevap “Sana daha iyi bir yaşam hazırlamak için” olurken, çocukluk çağlarında en büyük ihtiyaçlarından birinin “babalarıyla geçirdikleri zaman” olduğunu unutmayalım. 

Çocuklarımız babaları varken , babasız büyümesin :) Uzay çağını yaşarken, lütfen çocuk eğitiminde tek sorumlu annelermiş gibi davranmayalım , hepimiz biliyoruz ki tek kanatla kuş uçmuyor. Henüz vakit varken , çocuklarımız bizi  hala kahramanları olarak düşünürken , yapabileceğimiz tüm kahramanlıkları yapalım , ne kadar yorgun olsak da çocuklarımıza vakit ayıralım  ,onları tanıyalım , aramızdaki bağı bir fincan kahve eşliğinde güçlendirip ,onları koşulsuz bir sevgiyle sarıp , adımızı yenilmezlere yazdıralım :)

Yazının finalinde görünmez pelerinli tüm süper kahraman babaların ,canım babamın ve pek sevgili çocuklarımın babasının Babalar Gününü kutluyorum :)

 

 

 

Görünmez Pelerinli Süper Kahramanlar

BaBaLaR GüNü – Çerçeve etkinliği için tıklayın ;)

 

0.0
Review Overview

  TEPKİNİZ
  • 0
   be_end_m
   BEĞENDİM
  • 0
   sevd_m
   SEVDİM
  • 0
   e_lend_m
   EĞLENDİM
  • 0
   _z_ld_m
   ÜZÜLDÜM
  • 0
   _a_irdim
   ŞAŞIRDIM
  • 0
   kizdim
   KIZDIM
  İlginizi Çekebilir
  benim_oyuncağım_kırtkırtla