1. Ana Sayfa
  2. ANA SAYFA

Haftanın Etkinlikleri


0

PAZARTESİ

Mutfak Atölyesi

Eveeet,pazartesiyi bundan sonraki haftalar için mutfak atölyesi günü ilan ediyorum :) Kabul edenler ?

-Oy birliğiyle kabul edilmiştir o zaman ;)

Bu haftaya özel ister ailecek ,ister çocuğunuzla özel olarak birlikte baş başa biber dolması doldurun .Sonra afiyetle yeyin . Evin babası evde yoksa , çocugunuz itinayla biberi doldururken ,bir de videosunu çekin. Babaya yollayın. Tabi ki, biberi doldururken etrafa biraz iç saçılmasına bir şey demiyoruz ;) Unutmayalım ki ,biz de annemizin karnında öğrenmedik biber doldurmayı ;)

SALI

Eğer bahçeli bir eviniz varsa dönen bir fıskiye edinin ve fıskiye sizi ıslatırken ebelemeç oynayın. Bahçeli eviniz yoksa,sitenizin bahçesinde veya evinize yakın bir parkta fıskıyelerin ne zaman açıldığını öğrenin ve o saatte oynayın ;)  

ÇARŞAMBA

Kekinizi,çayınızı alın parka gidin.Simitle kefirde çok güzel oluyor;) Sonra parkta serilin piknik örtünüzün üstüne ve evet/hayır yarışması oynayın. Hatırlayın ,hani biz çocukken meşhurdu. Karşınızdakine çeşitli sorular soracaksınız. Ama cevap verirken asla  o iki kelime ( Evet-Hayır) kullanılmayacak .

PERŞEMBE

Bilim Atölyesi

Perşembe gününü de bilim günü ilan ediyorum .Kabul edenler ? 

-Evet,oy birliğiyle kabu edilmiştir. Gelelim deneyimize ,

Bu deney için ihtiyacınız olan,

  • sodyum bikarbonat yani karbonat
  • sirke
  • mısır
  • Kavanoz

DENEYİN YAPILIŞI

Bir kavanoza su doldurulur . Karbonat eklenir,üzerine mısırlar atılır.

Üzerine bir miktar su eklenerek su kabarcıkları oluşturulur ve mısırların dansı başlar.Şov başlasın;)

Bir asit (örneğin sirke) karbonatla karşılaştığı zaman  baloncuklar oluşur.Oluşan bu baloncukların içinde gaz bulunur.Baloncuklar mısırlara yapışır.iiçi,ndeki gazın çok hafif olmasından dolayı mısırları kavanozun üstüne doğru taşır. Baloncuklar yüzeye ulaştıklarında patlar. Gaz havaya karışır mısırda suya düşer.Batan mısırlara tekrar baloncuklar yapışır ve tekrar suyun üstüne taşır.Bu tekrarın görüntüsü ise görsel bir şova dönüşür.

Daha ayrıntılı bilgi için,

https://www.kirtkirtla.com/deney-dans-eden-misirlar/

Not:Haftaya yapacağımız deney için şimdiden ,maden suyu şişesi biriktirmeye başlayın.

CUMA

Bugüne özel şöyle bir fikrim var ne dersiniz? Hani eskiden böyle  çekirdek felan satılırdı parklarda.Böyle gazete kağıdından külah yapılıyordu.İşte biz de , A4 kağıdından böyle külahlar yapalım ,ve külahın üstüne onun ismini yazalım (onun çizdiği bir resimden veya bizim onun için çizdiğimiz bir resimden ,sevdiği bir kahramanın internetten çıktısını alarak da olabilir) , içini patlamış mısırla dolduralım ;) 

https://www.kirtkirtla.com/haftanin-animasyonu/ açalım ve izleyelim.

CUMARTESİ

Eğer pikniğe giderseniz piknikte , gitmezseniz evde yağ satarım bal satarım oynayın ;) Komşu çocuklarını da çağırınca daha eğlenceli oluyor ,ailecek olunca daha da keyifli. 

Önce bir ebe belirlenir. Oyuncular yüzleri birbirine dönük halka oluşturacak şekilde otururlar. Ebe bir mendili eline alır. Bunu arkasında saklayarak halkanın çevresinde dolaşmaya başlar. Bu sırada da oyun şarkısını söyler. Dolaşırken mendili fark ettirmeden ,oyunculardan birinin arkasına yere koyar. Arkasına mendil bırakılan oyuncu bunu farkettiği an mendili alarak ebeyi kovalamaya başlar. Ebe, yakalanmadan onun yerine oturursa,mendili alan çocuk ebe olur; yakalanırsa oyun aynı ebeyle devam eder.


Yağ satarım ,bal satarım sözleri:
Yağ satarım

Bal satarım

Ustam ölmüş 

Ben satarım.

Ustamın kürkü sarıdır.

Satsam 15 liradır

Sağa bak sola bak

Dön arkana iyi bak. 

PAZAR

Yastık savaşııııııııı diyorrrrr ve benim ufaklıklarla yastık savaşı yapmaya gidiyoruuuummm :) Hücuuuuum !

https://www.kirtkirtla.com/haftanin-kitaplari/

 

TEPKİNİZ

Yazar Hakkında

Yorum Yap