0

0-2 YAŞ İÇİN AÇ TIRTIL

Aç tırtıl, tüm dünyada 40 milyondan fazla satan bir çocuk kitabıdır. Bu yüzden hala çocuklarınız onunla tanışmadıysa,  yaşı aç olursa olsun, edinin ve okuyun ;) Kitabın yazarı

ERİC CARLE

küçük okurlar için yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde tasarladığı kitaplarla ünlü bir sanatçıdır. Ama en ünlü eseri Aç Tırtıldır. Tam 47 dile çevrilmiş ve 40 milyonun üzerinde satmıştır. Kitabın arkasında yazan bilgiye göre ,dünyada halen her geçen dakikada bir  adet Aç tırtıl satılmaktadır.

Bu kadar reklamdan sonra gelelim kitaba , tam 0-2 yaş dönemi çocuklara hitap edecek şekilde kısa ,net olarak anlatılan bir tırtılın hikayesi . Bu tırtıl o kadar aç ki ,bir türlü karnı doymuyor . Bu arada kitapta hem bir kelebeğin yaşam döngüsü ,hem de sayı bilgisi inceden inceden  veriliyor.

Kitabı  piyasada hem karton kapaklı ,hem de normal kitap olarak bulabilirsiniz.  Ama benim nacizane tavsiyem karton olanı seçmeniz , çabuk yıpranmaması açısından . Çünkü sayfa ortalarından minik bir tırtıl geçmiş gibi delikler var. Çocuklar okurken  ,minik tatlı parmaklarını buralardan geçirmek için kullanıyorlar.Hem o şekilde okuması da,daha zevkli oluyor.

2-4 yaş için Şekeri Çok Seven Kurt

Yine 1001 çiçek yayınlarından çocuklarınızın bayılacağı bir seri. Ah şu haylaz civcivler! Onları uyutmak ne kadar zor .Yatma saati geliyor ,ışıklar sönüyor ama yine de uyumamak için ısrar ediyorlar. Anne Tavuk onlara çok güzel hikayeler anlatıyor,uyumadan önce kısa hikayeler. Her bir hikayede başka bir hayvanın başından geçen maceraları anlatıyor. Önümüzde bayram var ,yine çocuklar şekerlerin dibine vuracaklar,biz ne kadar uyarsak da. Ama bu hikayede şekeri çok seven bir kurdun başına gelenleri öyle şirin anlatmış ki :) Hikayenin sonunda kurdun başına gelenleri gördükten sonra ,sizin çocukların da şeker yemek konusunda iki defa düşüneceğinden eminim ;)

Serinin diğer kitaplarından birini sesli dinlemek için

https://www.kirtkirtla.com/her-seye-hayir-diyen-aslan/

4-6 yaş için KAPI KOMŞUMUZ KORSANLAR

Çocukların dinazorlar, ejderhalar , arabalar , sihirli şeyler dışında acayip bir tutkuları var ki o da korsanlar. Bu kitap sadece öyküsüyle değil de , çizimleriyle de sanki bir animasyon film tadında. Öyle ki , kitabı okurken sayfa bittiğinde ,çocuklar sayfayı hemen çevirmenize izin vermiyorlar, resimleri biraz daha inceleyebilmek için. Mathilda bir kıyı kasabasında yaşıyor ve bir gün komşuları olarak korsanlar taşınıyor. Herkes onlara önyargıyla yaklaşırken ,Mathilda korsanların oğluyla sıkı arkadaş oluyor. Kitap önyargı konusunu o kadar iyi işlemiş ki :) Bir yetişkin olarak siz bile kendinize dersler çıkarıyorsunuz. Zaten iyi bir çocuk kitabı asla sadece çocuklara hitap etmez. Kitap 2012 yılında Waterstones Çocuk Kitabı Ödülünü almış.

6-9 yaş için Kitaplardan Korkan Çocuk

Hatırlıyor musunuz? Bir aralar herkesin elinde “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” adlı kitap vardı. Okuyan herkes çok sevmiş,birbirine tavsiye eder olmuştu. İşte o kitabın çok sevilen yazarı Susanna Tamaro’nun kaleminden bu kitap, ve Kitaplardan Korkan Çocuk , yazarın en sevilen çocuk kitabı. Kitabın kahramanı Küçük Leopold, daha sekiz yaşındadır ve şaka gibi ama  kitaplardan acayip korkmaktadır. .Ama annesi babası da aksine acayip bir kitap tutkunu . Her yıl Leopold doğum gününde annesiyle babasının armağan paketini heyecanla açar, ama içinden hiç bir zaman istediği bir şey çıkmaz onun yerine parlak kaplı iki kitapla burun buruna gelir. Hıçkırarak ağlamaya başlar. Kitapları öfkeyle yere fırlatır, odasına kapanır. Annenin babanın üzüntüsü büyüktür. Leopold de kendince haklıdır. Çünkü hangi kitabı açsa kara kara harfler, kara kara lekeler havalarda uçuşmakta, çocuğun başı dönmektedir. Oğullarının bu kitap korkusu hastalığını yenmek için annesi babası çareler ararlar, onu doktora götürürler ,neler neler yaparlar. Sonunda Leopold, çareyi evden kaçmakta bulur. Burası biraz ebeveyn olarak bize çok uygun gelmese de kitap asıl burdan sonra başlıyor. Kitap okumayı sevgisini bilinç altına güzel paslayan orjinal bir kitap.

9-12 yaş için PATLAK ZEKA CEMCAN

Bu seriyi okumayan kalmasın yaaa :) Birsen Ekim Özen öyle güzel yazıyor ki. Onun Şirin serisini de her çocuk okusun bence.Çünkü ancak bu kadar eğlenirken ,öğretilebilir ;) Yazarın bir sınıf öğretmeni olmasının etkisi büyüktür diye düşünüyorum . Ama şöyle de bir şey var , yazar kendini anlatırken diyor ki ” Okumayı o kadar çok seviyordum ki,elime ne geçerse okuyordum ve bir gün tüm bu okuduklarımı yazmak istedim” ;) İyi ki de yazmış. Çünkü Şirin ve Patlak Zeka Cemcan serisini okuyup da, sonrasında “Yok ya, ben kitap okumayı sevmiyorum” diyecek bir çocuk olduğunu zannetmiyorum :)

Patlak Zeka Cemcan ‘da sürekli yeni şeyler üretmeye çalışan aslında geleceği mucitlerinden dediğimiz bir kahramanımız var. Başından geçen maceralar sizi sürekleyip,götürüyor. Yer yer çizimler var içinde . Abiler okuduktan sonra , kitabı koltukta unutursa,evin ufaklıklarına eğlence oluyor,oturup inceliyorlar ;)

Bu haftalık da bu kadaaaar :)

Hoşçakalıııın,kitapla kalıııınnn :)

HAFTANIN ANİMASYONU

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM