1. Anasayfa
 2. ETKİNLİKLER

HİKAYE- Zencefilli Kurabiye Adam (Bütünleştirilmiş)


0

HİKAYE

Zencefilli Kurabiye Adam

Bir zamanlar, nehrin yakınında küçük bir kulübede yaşayan küçük yaşlı bir kadın ve küçük yaşlı bir adam vardı. Küçük yaşlı kadın ve küçük yaşlı adam acıktı , bu yüzden küçük yaşlı kadın zencefilli kurabiye pişirmeye karar verdi.

Zencefilli kurabiye hamurunu hazırladı, sonra hamuru düz bir şekilde açtı ve zencefilli kurabiye adam şeklinde kesti. Onun gözleri   için kuru üzüm, ağzı için tarçın damlası ve düğmeleri için çikolata parçaları kullandı. Sonra zencefilli kurabiye adamı   pişirmek için fırına  koydu.

Zencefilli kurabiye yapılırken, küçük yaşlı kadın   fırın kapağını açtı, kurabiyeyi çıkaracakken zencefilli kurabiye mutfağa fırladı ve “Beni yeme!” dedi.

Küçük yaşlı kadın zencefilli kurabiye adamdan  sonra koştu. “Dur” diye bağırdı. Ama zencefilli kurabiye adam daha hızlı koştu, "Koş, koşabildiğin kadar hızlı koş. Beni yakalayamazsın, ben zencefilli kurabiye adamım ." dedi.
Zencefilli kurabiye adam bahçeye koştu ve küçük yaşlı adamı geçti. "Dur," diye seslendi küçük yaşlı adam, "Seni yemek istiyorum." Ama zencefilli kurabiye adam daha da hızlı koşuyordu, "Yaşlı bir kadından kaçtım ve senden de kaçabilirim, yapabilirim. Koş, olabildiğince hızlı koş. Beni yakalayamazsın, ben Zencefilli kurabiye adamım . "

Küçük yaşlı adam zencefilli kurabiye adamın peşinden koştu, ardından da küçük yaşlı kadın . Ama zencefilli kurabiye adam onlardan çok daha hızlı koştu.
Zencefilli kurabiye adam bahçeden koştu ve bir domuzu geçti. Domuz kurabiyeyi kokladı ve "Dur, seni yemek istiyorum." Ama zencefilli kurabiye daha da hızlı koşuyordu, “Yaşlı bir kadından ve yaşlı bir adamdan kaçtım ve senden de kaçabilirim, yapabilirim. Koş, olabildiğince hızlı koş. Beni yakalayamazsın, ben zencefilli kurabiye adamım. "

Domuz zencefilli adamı takip etti, ardından küçük yaşlı kadın ve küçük yaşlı adam . Ama zencefilli kurabiye adam onlar için çok hızlı koştu.
Zencefilli kurabiye adam ahırın önündeki bir ineği geçti. "Dur," dedi inek möööleyerek "Seni yemek istiyorum." Ama zencefilli kurabiye adam  hızlı koşuyordu, "Küçük yaşlı bir kadın , küçük yaşlı bir adam ve bir domuzdan kaçtım, senden kaçabilirim. Yapabilirim. Koş, olabildiğince hızlı koş. Beni yakalayamazsın, ben zencefilli kurabiye adamım ."

İnek, zencefilli kurabiye adamının peşinden koştu, ardından domuz, küçük yaşlı kadın ve küçük yaşlı adam . Ama zencefilli kurabiye adam onlardan çok daha hızlı koştu.
Zencefilli kurabiye adam atın yanından geçti. "Dur," dedi at sinirlenerek, "Seni yemek istiyorum." Ama zencefilli kurabiye adam hızlı koşuyordu, "Yaşlı bir kadından , yaşlı bir adamdan , bir domuz ve bir inekten kaçtım ve senden kaçabilirim, yapabilirim. Koş, koşabildiğin kadar hızlı koş. Beni yakalayamazsın, ben zencefilli kurabiye adamım. "

Sonra zencefilli kurabiye adam geniş bir nehre ulaştı ama yüzme bilmiyordu. Bir kurnaz ve aç tilki zencefilli kurabiye adamı gördü ve "Kuyruğuma atla ve seni nehrin karşısına geçireceğim!" dedi.

Zencefilli kurabiye adam  "Tilkinin kuyruğunda güvende olurum." diye düşündü. Böylece tilkinin kuyruğuna atladı ve nehrin karşısına geçmeye başladılar. Nehrin ortasında, tilki söylenmeye başladı, "Kuyruğum için çok ağırsın, sırt bölgemde daha güvende olursun. Sırtıma atla." Zencefilli kurabiye adam tilkinin sırtına atladı. Kısa bir süre sonra tilki dedi ki, "Sırtım için fazla ağırsın, burnuma atla." Bu defa da Zencefilli kurabiye adam tilkinin burnuna atladı. tilki zencefilli kurabiye adamı ağzına attı ve onu yedi. 

Hikaye sonrasında ZENCEFİLLİ KURABİYE ADAM karakterini çizmenizi öneririm. Ben genelde Rüya Okulu videolarından yararlanıyorum. Öğrencilerim ve çocuklarım bu videolarla çizim yaparken çok mutlu oluyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=I_KLTSdqKtA

Bir de zencefilli kurabiye adam kurabiyesi yapmak istersiniz diye düşündüm. Biz bugün yapamadık ama yarın yapmayı düşnüüyoruz. O yüzden kendi görselimi kullanamayacağım. Kurabiye işinde çok da başarılı sayılmam hem  :)

Malzemeler:

150 gr. Oda Sıcaklığında Tereyağ

2,5 su bardağı Un (Eğer Az Gelirse Ekleyebilirsiniz)

1 su bardağı Şeker

1/2 çay bardağı Pekmez

1 adet Yumurta

1 çimdik Tuz

1 çay kaşığı dolusu Zencefil

1 çay kaşığı Tarçın

1/2 paket Kabartma Tozu

1 paket Vanilya

1 çay kaşığı Karbonat

Süslemek İçin Renkli Glazür

Hazırlanışı:

1- Oda sıcaklığındaki margarini derince bir kabın içine koyuyoruz. Üzerine, şeker, zencefil, yumurta, tuz, zencefil, tarçın, kabartma tozu, vanilya, karbonat ve unu ilave edip yoğurmaya başlıyoruz.
2- Unu yavaş yavaş ilave edip ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde ediyoruz.
2- Merdaneyle yarım cm. kalınlığında açıyoruz. Ve kurabiye adam kalıbıyla kesiyoruz.
3- Yağlı kağıt serili tepsiye diziyoruz. 10-12 dakika 180 derece önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz.
4- Fırından çıkarıp soğutuyoruz. Sonra glazürlerle dilediğimiz gibi süslüyoruz. Afiyet olsun. Tarif sahibi 

zencefilli kurabiye

Çocuklarına ingilizce hikayeler okuyan aileler için de ingilizcesini eklemek istedim.

Ben ingilizce hikaye okurken ilgiyle dinleyen çocukların olması beni oldukça mutlu ediyor ve okul öncesinde ingilizce eğitime adım atılması gerektiğini düşünüyorum. “Ama ben ingilizce bilmiyoruummm, ne olacak?” diyen canım meslektaşlarım üzülmeyin hiç! Teknoloji öyle güzel ki.. Youtube’ da yüzlerce video var. Şarkılarla, basit “Hello, good morning ” vb kalıpları öğreten videolarla işiniz hiç de zor değil. Unutmayın, çocuklar öğretmenlerinden çok daha kolay öğreniyorlar. Belki öğretmenken bunu fark edemiyorsunuz ama VELİ olduğunuzda “Vay beee!” şaşkınlığını yaşıyorsunuz. Hadi kolay gelsin ;)

TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİ İÇİN TIKLAYIN :)

STORY

The Gingerbread Man

Once upon a time, there were a little old woman  and a little old man  who lived in a little cottage  near the river . The little old woman  and the little old man were hungry, so the little old woman  decided to bake a gingerbread man .

She made a big batch of gingerbread dough, then rolled it flat and cut it in the shape of a gingerbread man . She gave him raisins for eyes , a cinnamon drop for a mouth , and chocolate chips for buttons . Then she put the gingerbread man  in the oven  to bake.

When the gingerbread man  was done, the little old woman  opened the oven  door, but before she could take him out, the gingerbread man  jumped up and ran through the kitchen  and out of the cottage  shouting, “Don’t eat me!”

The little old woman  ran after the gingerbread man . “Stop,” she yelled. But the gingerbread man  ran even faster, chanting, “Run, run as fast as you can. You can’t catch me, I’m the gingerbread man .”

The gingerbread man  ran into the garden  and passed the little old man . "Stop," the little old man  called out, "I want to eat you." But the gingerbread man  ran even faster, chanting, "I've run away from a little old woman , and I can run away from you, I can. Run, run as fast as you can. You can't catch me, I'm the gingerbread man ."

The little old man  chased the gingerbread man , followed by the little old woman . But the gingerbread man  ran too fast for them.

The gingerbread man  ran through the yard  and passed a pig . “Stop,” the pig  snorted, “I want to eat you.” But the gingerbread man  ran even faster, chanting, “I’ve run from a little old woman  and a little old man , and I can run away from you, I can. Run, run as fast as you can. You can’t catch me, I’m the gingerbread man .”

The pig  chased the gingerbread man , followed by the little old woman  and the little old man . But the gingerbread man  ran too fast for them.

The gingerbread man  passed a cow  by the barn . "Stop," the cow  mooed, "I want to eat you." But the gingerbread man  ran even faster, chanting, "I've run from a little old woman  and a little old man  and a pig , and I can run away from you, I can. Run, run as fast as you can. You can't catch me, I'm the gingerbread man ."

The cow  chased the gingerbread man , followed by the pig  and the little old woman  and the little old man . But the gingerbread man  ran too fast for them.

At zencefilli kurabiye adamı takip etti, ardından inek, domuz ve küçük yaşlı kadın ve küçük yaşlı adam. Ama zencefilli kurabiye adam onlardan çok daha hızlı koştu.
The gingerbread man  passed a horse  in the field. "Stop," the horse  neighed, "I want to eat you." But the gingerbread man  ran even faster, chanting, "I've run from a little old woman  and a little old man  and a pig  and a cow , and I can run away from you, I can. Run, run as fast as you can. You can't catch me, I'm the gingerbread man ."

The horse  chased the gingerbread man , followed by the cow , the pig , and the little old woman  and the little old man . But the gingerbread man ran too fast for them.

Then the gingerbread man  reached a wide river , but he didn’t know how to swim. A sly and hungry fox  saw the gingerbread man  and said, “Jump on my tail, and I’ll take you across the river !”

The gingerbread man  thought to himself, “I’ll be safe on his tail.” So he jumped on the fox’s  tail and they started across the river .

Halfway across the river , the fox  barked, “You’re too heavy for my tail, jump on my back.” So the gingerbread man  jumped on the fox’s  back.

Soon, the fox  said, You’re too heavy for my back, jump onto my nose.” So the gingerbread man  jumped on the fox’s  nose. But as soon as they reached the riverbank, the fox  flipped the gingerbread man  into the air, snapped his mouth shut, and ate the gingerbread man .

And that was the end of the gingerbread man .

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 1
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 2
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
örüntü_çalışma_sayfası_çocuklar_için_KIRTKIRTLA-okul-öncesi-sırada-ne-var-kapak