1. Anasayfa
 2. BİLİŞSEL GELİŞİM

İLGİLİ RESİMLERİ BULMACA OYUNU-6


0

İLGİLİ RESİMLERİ BULMACA OYUNU

İLGİLİ RESİMLERİ BULMACA OYUNU

Bulmaca sınıfındaki bu oyunlar görsellik üzerine kurulmuş oyunlardır. Sayfalarda çok sayıda resim bulunur ve çocuklardan bu resimler arasında seçim yapması istenir.

Her satırda dört adet resim bulunur, bu resimlerden 3 tanesi birbiri ile bağlantısı bulunan resimlerdir(örneğin: meyve, araba, eşya veya bir eşya türü, hayvan veya bir hayvan türü, hayvanın yaşadığı yer gibi). Çocuklar bağlantılı olmayan tek resmi bulur ke daire içerisine alır. Sonra diğer satırlarda aynı işlem yapılır. En alt satırda ise birbirinden tamamen bağımsız dört resim bulunur. Bu resimlerden biri yukarıda yuvarlak içerisine aldığınız resimler ile ilgilidir. Çocuklar son olarak en altta bulunan dört resimden birini seçer ve yuvarlak içerisine alır. Doğru resmi seçmiş ise başarılı olunmuş olunur.

İlgili resimleri bulmaca oyununun çocuklar açısından birçok faydası bulunmaktadır. Çocuklar her şeyden önce sayfalarda gördükleri resimlerin ne olduklarını, ne işe yaradıklarını öğrenirler ve kelime hazneleri gelişir. Diğer taraftan ise aslında adını bildikleri ama ne işe yaradığını bilmedikleri şeylerin ne işe yaradığını, ne ile ilgili olduğunu öğrenirler.

İlgili resmi bulmaca oyununun çocuklar için en önemli faydalarından biri de dikkat ve odaklanma konusunda tecrübe edinmelerini sağlar. Çocuklar bu bulmacaları çözerken birçok boyuttan düşünmek zorunda kalırlar, çünkü resimlerin ne olduğunu bilme onlara yeterli olmayacaktır. Bu sebeple çok etkili bir şekilde beyinlerini kullanacaklardır ve bu onlar için iyi bir beyin egzersizi olacaktır.

Bu bulmacayı daha da etkili bir öğrenme aracı yapmak ise anne ve babalara kalmaktadır, anne ve babalar çocuklarını bu bulmacaları çözerken yalnız bırakmayıp kendileri de farklı sorular sorarak yapılan beyin çalışmasını ilerletebilirler, çocuklarının bilmedikleri kelimeleri onlara öğretme fırsatı bulabilirler.

www.kirtkirtla.com editörleri tarafından çocuklarınız ile hem eğlenceli vakit geçirmeniz, hem de onların bilgilerine bilgi katmanız için birçok ilgili resmi bulmaca oyun sayfaları hazırlanmıştır. Buradan çalışmaları yazdırabilir, çocuklarınızla çözebilirsiniz.

 

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
okul-öncesi-tangram-16