1. Anasayfa
 2. ETKİNLİKLER

KAPI SÜSÜ YAPIMI


0

Başlık acayip havalı dursa da,amacımız öyle harikalar yaratmak değil de, çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmek. Bu anlamda bir şeyler tasarlamasına yardımcı olmak hatta tasarladığı şeyleri sergilemesine izin vermek , çocuğumuzun özgüveninin gelişimi adına çok önemli.

Einstein

matematikle uğraşmaktan sıkıldığı anlarda keman çalmaya başlarmış.Kendisinin söylemine göre bu beyninin daha iyiçalışmasını sağlıyormuş ,hatta en iyi fikirlerinin tam da bu anlarda aklına geldiğinden bahsediyor. Neden mi? Çünkü beyin rahatlıyor , ön planda biz başka şeylerle uğraşıyor olsak da,arka planda beyin kaygısız,stressiz bir şekilde çalışmalarını az önce yoğunlaştığımız konu üstünde devam ettiriyor. 

Belki de bu yüzden  Rabbim İnşirah Suresinde şöyle buyuruyor.

“Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul” diyor.

Çocukların , en rahat oldukları zaman dilimleri (bu benim kendi gözlemim ) onları tamamen özgür bırakıp, bir şeyler üretmelerine izin verdiğimiz zaman dilimleri. Mesela , siz en pahalı oyuncağı alırsınız, ama çocuk tahta parçalarıyla saatler geçirirken ,diğer oyuncağı bir iki kez oynayıp kenara bırakır.

Bu bağlamda sanat çalışmaları , resim yapmak çocukların bilinç altının rahatlaması için en uygun etkinlikler. Hem öyle olmasaydı , çocuğun bir resminden ,kullandığı boyalardan ,çocuğumuzun duygu durumunu bilebilir miydi psikologlar ;)

Biz de çocuklarla bir kapı süsü tasarladık bu hafta. Kapı süsü için ,çöpe gidecek bir kuruyemiş kabını taban olarak kullanıp,üzerini onların fikirleri doğrultusunda tasarladık. Tabi tasarıma geçmeden önce ,tasarım için kullanacağımız malzemeleri önlerine koydum. Bu  kapı süsü için , sadece orta kısımda yaptığımız el baskısı benim fikri bana aitti ,gerisi tamamen onlara ait :)

EL BASKISI

El baskısıyla ilgili bir şey söylemek istiyorum burada. Bence el baskısı çocukla annenin arasında güvenli bağ kurulmasını acayip destekleyen  bir etkinlik. Neden derseniz ? Çocuğunuzun elini parmak boyasıyla siz boyadığınızda, hatta sonrasında o da sizinkini boyarsa uzun bir süre el ele , gözgöze oluyorsunuz.El boyanırken hafif bir gıdıklanma hissiyatı da geldiğinden , bu an beynin mutlu anılar bölümüne atılıyor direk ve hem sizin için hem çocuğunuz için unutulmaz bir an oluyor.Biz anneler böyle anlarda malesef “ev batacak şimdi” durumuna odaklanmaktan,çocuğumuzla geçirdiğimiz vaktin tadını çıkaramıyoruz tersine canımızıçıkarıyoruz. Çocularımız büyüyene kadar biraz daha relax olup,anın tadını çıkarsak hem onlar ,hem biz daha mutlu olacağız.Kaldı ki ,parmak boyaları akıp gidiyor ama kalp kırıklıkları hep kalıyor. 

Kapı süsümüze geri dönersek ,elbette bunu hazırladıktan sonra,birlikte kapınıza asarsanız,evinize gelen birisinin bunu sen mi yaptın diye sormasıyla ,onun da “Ben yaptım” diye cevaplamasıyla olaşacak özgüvenini siz düşünün.

Sevgiler…

https://www.kirtkirtla.com/yaz-tatili-5-hafta-onerileri/

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir