1. Ana Sayfa
  2. DİL GELİŞİMİ

Kaplumbağa ve Onu Taşıyan Ördekler


0

Kaplumbağa ve Onu Taşıyan Ördekler

Eski zamanlarda bir gölde yaşayan iki ördek ile onların sıkı dostları bir kaplumbağa varmış. Bir gün gölün suyu çekilmiş ve ördekler için artık gölde yaşama imkanı kalmamış. Gölden gitmeye karar veren ördekler vedalaşmak için kaplumbağanın yanına gelmişler. Suların çekildiğini, artık burada yaşayamayacaklarını belirtip “Hadi bize eyvallah!” demişler kaplumbağaya. Kendi hayatından endişeye kapılan kaplumbağa dostlarına yalvarmış, onlardan yardım istemiş.
“Aman dostlarım! Ne olur beni de yanınızda götürün. Bu sazlığın kuruması, esas benim için kötü. Çünkü ben gemi gibiyim, su olmayınca biterim. Ama siz, her yerde rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Ne olur beni de götürün!”

Ördekler bunu kabul etmişler. Kaplumbağa “Beni nasıl taşıyacaksınız peki?” diye sormuş arkadaşlarına. “Uzun bir çubukla.” demiş ördeklerden biri ve eklemiş. “Biz çubuğun iki ucundan tutarız, sen de ağzınla ortasından tutarsın. Bu şekilde havalanıp seni de götürürüz. Ama sakın seni görünce laf eden, dedikodu yapan insanlara kanıp da onlara cevap yetiştirmeye kalkışma.Yoksa düşüp parçalanır, ölürsün.” diye sıkı sıkı tembih etmişler.
Ördekler bir süre sonra kaplumbağayı da alıp havalanmışlar. Gökyüzünde süzülüp giderlerken aşağıdan insanlar onları görmüşler ve başlamışlar kendi aralarında konuşmaya. “Hey şuna bakın! İki ördek kaplumbağayı almış götürüyor. Bu nasıl iş böyle! Enteresan bir iş bu!”
Kaplumbağa söylentilere kızmış tabi. Öfkelenmiş ve o anda ördeklerin öğüdünü unutmuş. Onlara cevap vermek için ağzını açımış ve yere düşmüş .

Kelile ve Dimne, Beydeba.

TEPKİNİZ
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap