İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ANA SAYFA
  3. KAR KÜRESİ- KENDİN YAP

KAR KÜRESİ- KENDİN YAP


 

YOUTOBE KANALIMIZI GÖRDÜNÜZ MÜ ?

 

Bu paylaşımda kardan adam kullanarak bir kar küresi oluşturmayı anlatıyoruz.

Kar küresi için gerekli malzemeler:

1 adet kavanoz

1 adet kardan adam

Su

Gliserin

Sim ve pullar

 

 

 

 

 

Kardan adamı silikonla kavanoz kapağına yapıştırıyoruz. Silikonun iyi ısınmış olması kardan adamın suda kaldığı zaman kapaktan ayrılmasına engel olur. Yani silikon tabancasının yeteri kadar ısınmış olmasını beklemek ve yeterli miktarda silikon sıkmak gerekiyor. Yoksa bir kaç gün içinde uçan kardan adama dönüşüm görülüyor. Tecrübelerle sabit..

 

 

 

Kavanozun içine 10-15 damla kadar gliserin döküyoruz. Daha fazla dökülmesinde sakınca yoktur. Gliserin suyun yoğunluğunu artırarak simlerin hemen düşüvermesini engelliyor ve yavaş yavaş kar yağıyor görüntüsü ortaya çıkıyor.

 

 

 

Sim ve çeşitli pullar kullanarak kavanozun içindeki parıltıyı artırabilirsiniz. Beyaz sim kullanmak daha güzel bir tercih.

 

 

Kapağı sıkıca kapatıyoruz. Mümkünse sıfır kapak kullanmalıyız. Suyun dökülmesi pek iyi olmuyor. Kavanozu ters çevirmeden; kapağın iç kısmına silikon sürüyoruz. Çevirdikten sonra da yapabilirsiniz fakat eğer su sızmışsa silikon tutmayacaktır. 

 

 

 

Bir kaç kez sallayarak simlerin dağılmasını, gliserinin suyla karışmasını sağlıyoruz..

Artık kar küremiz hazır..

 

 

 

 

Peki kardan adamları neden kapağa yapıştırıyoruz? Yani kavanozun alt kısmına yapıştırsak daha ggüzel görünmez mi? Evet, daha güzel görünür ama cama yapışan silikon maalesef bir kaç saate kalmadan camdan ayrılıyor. Peki başka alternatifi yok mu bu işin? Tabi ki var.

Nasıl mı?

 

 

Bakın burada kardan adam, kavanozun tabanı boyutunda kesilmiş straforun üstüne yapıştırıldı. Bu işlemde görüntü daha güzel göründüğü gibi kapaktan su taşma sorunu da oluşmuyor. 

Öncelikle kavanozun alt tarafını ölçü kabul ederek strafordan bir daire kesiyoruz. Daire şeklindeki straforu kavanozun ağzından içine koyup bastırıyoruz. Ağız kısmından geçerken biraz zor geçiyor. Sonrasında kardan adamın altına sürdüğümüz silikonla kardan adamı strafora yapıştırıyoruz. Üzerine su, gliserin,boncuk, sim, pul koyup ağzını sıkıca kapatıyoruz. 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap