1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

KELEBEĞİN YAŞAM DÖNGÜSÜ


0

                     4 AŞAMADAN OLUŞAN KELEBEĞİN YAŞAM DÖNGÜSÜ  

  O minicik doğa süsü kelebeğin  yaşam döngüsü nasıl aşmalardan geçiyor acaba? Bir kelebek  şişman bir tırtıldan, rengarenk kanatlı güzel bir uçan böceğe dönüşürken doğanın en olağanüstü olaylarından biri gerçekleşir.Bizi kendine hayran bırakan bu yaşam yolculuğunda  tombul tırtıldan renkli kelebeğe giden yol muhteşem 4 aşamadan oluşur.İşte kelebeğin yaşam döngüsü.

kelebeğin yaşam evreler-okul öncesi boyama sayfası
kelebeğin yaşam döngüsü-boyama sayfası

 

   KELEBEĞİN YAŞAM DÖNGÜSÜ BOYAMA  SAYFASININ  ÇIKTISINI  ALMAK  İÇİN  TIKLAYIN                                                                             

 

                                                 KELEBEĞİN YAŞAM DÖNGÜSÜ

O minicik doğa süsü kelebeğin  yaşam döngüsü nasıl aşmalardan geçiyor acaba?Kelebeklerle ilgili en ilginç şeylerden biri de muhteşem yaşam döngüleridir. Bir kelebek  şişman bir tırtıldan, rengarenk kanatlı  uçan böceğe dönüşürken doğanın olağanüstü olaylarından biri gerçekleşir.

Kelebeklerin  yaşam döngüsü 4 aşamadan oluşur.

1. Yumurta Dönemi (Egg): Yaşam döngüsün ilk aşaması yumurtadır. Dişi kelebek yumurtalarını bir yaprağa bırakır. Yumurtaların büyüklüğü bir iğne başı kadardır. Dişi kelebeğin yumurtalarını bir yaprağa bırakma sebebi tırtılların sürekli yemeğe ihtiyaçları olmasındandır. Yumurtalar birkaç gün içinde kırılmaya başlar.

2. Tırtıl Dönemi (Larva): İkinci aşama tırtıl dönemidir. Yumurtalardan çıkan tırtıllar yaşamlarını yaprak yiyerek geçirirler. 12-14 gün içinde büyürler. Büyümeleri sırasında birkaç kez deri değiştirirler.

3.KOZA Dönemi (Pupa): Üçüncü aşama krizalit dönemidir. Bu dönemde tırtılların derisi kalınlaşır. Tırtıl kendisini bir yaprağın sapına baş aşağı asarak koza denen bir kabuk oluşturur. Kelebek olmadan önceki bu üçüncü aşamayı bu kabuğun içinde geçirir. Bu aşama 1 hafta kadar sürer.

4. Kelebek Dönemi : Kelebeğin yaşam döngüsünün son aşamasında artık yetişkin bir kelebek olmuştur. Kelebek kozadan çıktığında nemli ve buruşuktur. Kozasından aşağı sarkık vaziyette durarak kanatlarına kan pompalar. Kuruyup uçabilmesi için iki saate ihtiyacı vardır.

 Kelebeğin yaşam döngüsü bu dört aşamadan geçerek tamamlanır.Bu aşamaları geçiren tombul tırtıl artık uçmaya hazırdır.
Tombul tırtıl doğaya yeni bir renk katmaya artık hazırdır.

 UÇ KELEBEK

Minik kelebek uçtu
Küçük yaramaz koştu
Durmadan usanmadan
Hep kovaladı durdu

Kaç kelebek uç kelebek
Seni tutacaklar, kaç kelebek
Kanatları benek benek
Seni tutacaklar uç kelebek

-kelebeğin yaşam döngüsü –

TEPKİNİZ
 • 15
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 4
  sevd_m
  SEVDİM
 • 2
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 3
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 14
  kizdim
  KIZDIM