1. Ana Sayfa
  2. ANA SAYFA

KİRPİ


0

KİRPİ

Merhaba! Tanışalım mı? Ben bir KİRPİ. Vücut yapım ve şeklimden dolayı bana “çok ilginç” diyorlar. Dikenli olduğum için ilginç bulunuyorum galiba. Dikenlerimin ne işe yaradığını sizlere anlatayım. Kendimizi korumamız gerekiyor. Tehlike sezdiğimiz ve kızdığımız zaman yuvarlak bir hale gelerek, dikenli bir topa dönüşüyoruz. Böylece dış saldırılara karşı kendimizi korumuş oluyoruz.

Ormanlık alanlarda, çalılıklarda ve büyük parklarda, kaya deliklerinde ve toprağın altındaki tünellerde yaşarız.

Bizler genelde geceleri ortaya çıkarız. Karnımızı da geceleri doyururuz. Tıpkı ayılar gibi kış uykusuna yatarız. Uyandığımızda kış bitmiş olur. Oh, mis gibi bahar kokusu; çok severim.

Hamilelik sürecimiz 45-50 gün sürer ve 5 tane yavrum olur. Ülkemizde koruma altında bulunan hayvanlardanız. Bu yüzden etrafınızda kirpi görürseniz, yaşam alanından mahrum bırakmayın. Ormanlık alanlarda yaşadığımızı da unutmayın.

Bizleri görüp beslemek isterseniz, sakın bize inek sütü vermeyin. Çünkü inek sütünde bulunan laktoz maddesi bizim ishal olmamıza sebep olur. Sonra çok hastalanırız ama kedilere süt verebilirsiniz. Onlar sütü çok sever.  Artık gitmeliyim, kış geliyor, uykuya dalıp mışıl mışıl uyuyacağım. Doğru zamanlarda uyumazsak kendimize zarar vermiş oluruz. Hadi iyi uykular!

 

KİRPİ BİLGİ SAYFASI
-BU HAYVANLAR BİR ALEM

 

   Kirpi ŞİİRİ
Bir tehlike gördüğünde
Tortop olur yumulur
Sırtındaki dikenlerle
kendini savunur

Yuvada saklanır gündüz
Gece çıkar dışarı
Dünyaya fiyaka satar
Soğuklar başlayınca
Kış uykusuna yatar

Ali YÜCE

KİRPİCİK ETKİNLİĞİ İÇİN TIKLAYIN ;)

KİRPİ BOYAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN ;)

BİLGİ SAYFASI ÇIKTI ALMAK İÇİN TIKLAYIN;)

TEPKİNİZ
İlginizi Çekebilir
Makas etkinlikleri

Yazar Hakkında

Yorum Yap