1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

KOALA


0
KOALA
OKUL ÖNCESİ- PROJE- BU HAYVANLAR BİR ALEM- KOALA

 

 

Merhaba! Tanışmaya ne dersin? Bence tanışmak için en uygun zaman. Neden mi? Çünkü şuan uyumuyorum. Her an uyuyabilirim.  Belki duymuşsunuz biz koalaları, neredeyse 20 saat uyuruz. Çok uykucu dediğinizi duyar gibiyim.

Şimdi size kendimden bahsedeyim, siz de benim neden bu kadar çok uyuduğumu anlamış olursunuz. Ben Avustralya’da ormanlık alanda yaşıyorum. Yaşadığım ormanda  600 çeşit okaliptus ağacı var ama biz hepsini yemiyoruz. Yani hepsinin tadı aynı değil. Biz de en çok hoşumuza giden 120 okaliptus ağaç çeşidinden yiyoruz. Okaliptus yapraklarından yiyoruz ama bu yapraklardan aldığımız enerji öyle çok değil.  Yediğimiz yapraklardan sağladığımız enerji, bir ağaçtan diğerine gitmek için ancak yeterli oluyor bize. Biz de uyuyarak enerji tüketmeden yaşıyoruz.

Okaliptus ağacının yapraklarının zehirli olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Beni merak etmeyin; bu zehir beni ve arkadaşlarımı hiç etkilemiyor.

Aranızda susayan var mı?  Size bir sır varayim. Ben pek susamıyorum biliyor musunuz? Genellikle ağaçların üzerindeki su damlaları ile su ihtiyacımı gideriyorum. 

Şimdi size mutluluğumu anlatarak devam edeyim. Kesemde bir yavru var; benim yavrum. Kafanız karışmasın sakın, ben kanguru değilim. Keseli denince akla hemen kangurular geliyor ama biz koalalar da yavrularımızı kesemizde taşırız. Geçen hafta doğdu yavrum. Hemen keseme yerleşti. Burada sür içerek gelişecek. Bu süre de yaklaşık 5 ay sürecek. 5 ay bitince yavrum benden ayrılamaz hemen. Onun 3 yaşına kadar benimle kalması, sırtımda yaşaması lazım. Ona okaliptus ağaçları, orman yaşamı, uyku zamanları gibi pek çok konuda bilgi vermem gerekiyor. Tıpkı anne babalarınızın sizlere yaptığı gibi.

Biz koalalar koruma altındaki hayvanlardanız. Neden mi? İnsanlar yaşam alanımız olan ormanları yok ederek bizleri zor durumda bıraktılar. Yakalanmamız kolay olduğu için bilinçsizce bizleri avladılar. İşte bu yüzden sayımız çok azaldı. Umarım bir gün soyu tükenmiş hayvan olmayız. Siz hayvanları çok seviyorsunuz, biliyorum. Bu dünya hepimize yeter. Sevgiyle hep birlikte yaşayabiliriz. Çok uykum geldi! Artık gitmeliyim.. İyi uykular bana…

 

 

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 1
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 5
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 2
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir