1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

KUTUP AYISI


0

KUTUP AYISI

Merhaba! Bazılarınız beni kutup ayısı olarak tanı ama başka isimlerim de var benim.  Beyaz ayı ya da denizayısı isimlerimi duyarsanız şaşırmayın sakın. Bizler kuzey kutup bölgesinde; buzullarda ve karlı sahillerde yaşıyoruz.  Üşüdüğümü sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Benim kürküm sıcak kalmamı sağlıyor. Hiç üşütmüyor beni. Zürafalar kadar olmasa da biz de uzun boyluyuz. Boy uzunluğumuz ortalama 2,5 metredir. Bizler muhteşem yüzücüyüzdür, ayaklarımız ve vücudumuz buna çok uygundur. Ön ayaklarımızı palet gibi kullanırız. Yani pençelerimizin yarısı perdelidir. Sizler kar üzerinde yürürken kayıp düşebilirsiniz ama bizler hiç kaymayız. Çünkü ayaklarımızın yapısı kaymamıza engel olur.

Burnuma kokular geliyor, hem de çok uzaklardan. Size bir sır vereyim mi? Koku almada burnum o kadar muhteşemdir ki, çok uzaklardaki kokuları bile alabilirim.  Yedi aydır karnımda yavrularım var, bir ay sonra doğacaklar. Yavrularım diyorum çünkü bizim genelde ikizlerimiz olur. Ben yavrularımı çok seviyorum. Onlar doğduklarında gözleri 1 ay sonra görmeye başlayacak. 2,5 yaşına kadar da sütümden içecekler. Sizler de süt içiyorsunuz değil mi? Çok faydalı olduğunu bilmeniz harika!

Maalesef biz kutup ayılarının neslinin tükenme tehlikesi var. Yetkililer gerekli çalışmaları yapıyorlar tabi. Umarım neslimiz tükenme ve sizinle yine görüşürüz. Benim yemek yemem gerekiyor. Siz de beslenmenize dikkat edin. Hadi hoşça kalın!

KUTUP AYISI BİLGİ SAYFASI
BU HAYVANLAR BİR ALEM

 

 

BİLGİ SAYFASI ÇIKTI ALMAK İÇİN TIKLAYIN ;)

 

 

 

KUTUP AYISI BOYAMA SAYFASI 1 İÇİN TIKLAYIN;)

KUTUP AYISI BOYAMA SAYFASI 2 İÇİN TIKLAYIN;)

KUTUP AYISI BOYAMA SAYFASI 3 İÇİN TIKLAYIN;)

KUTUP AYISI BOYAMA ETKİNLİĞİ  İÇİN TIKLAYIN;)

 

 

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 2
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir