0

 

14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ 2003 YILINDAN İTİBAREN RESMİ OLARAK ARTIK KUTLANIYOR.

ÖYKÜ GÜNÜ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ MASLA KÜPLERİNİ ÇIKTI ALARAK./MASALLARI YENİDEN OLUŞTURABİLİRSİNİZ?

MASAL KÜPLERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ. https://www.kirtkirtla.com/wp-content/uploads/2021/02/HIKAYE-KUPLEERI.pdf

 

HİKAYE KÜPÜ
KIRTKIRTLA-HİKAYEKÜPÜ

Çoğunlukla çocuklar istediği için ve uykuya daha rahat dalabilmeleri için anne ve babalar çocuklarına masallar anlatırlar. Çocuklarımıza anlattığımız bu masalların uyku getirmenin dışında o kadar çok faydası vardır ki aslında…

Hayatın gerçeklerini, iyi ve kötü ayrımını, doğruyu yanlışı, güzeli ve çirkini anlatırız masallarla. Masallar sayesinde çocuklarımıza yol göstermiş oluruz.

Günümüzde, televizyon, tablet ve bilgisayarların hayatımızın içine karışması ile bazen göz ardı edilebilse de, masalları hayatımıza tekrar sokmalı, çocuklarımızı bu güzel gelenekten ve deneyimlerden mahrum bırakmamalıyız.

Masalların çocuklarımız üzerindeki olumlu etkilerini bir araya toplayarak, belki de gelecekte unutulmaya yüz tutacak masalların önümüzdeki nesillere de ışık tutabilmesi için bir nebze de olsa etkimiz olsun istedik…

Masal anlatarak her şeyden önce çocuğunuzla birlikte verimli vakit geçirmiş oluyorsunuz. Çalışan anne ve babalar için yatmadan önce çocuğuna masal anlatmak paha biçilemez bir birliktelik zamanıdır.

Masal anlattığınızda çocuğunuz sizin varlığınızı hissederek güven içinde uykuya dalar, bu yüzden uykuya dalması kolaylaşır.

Masal anlatarak çocuğunuzun iyi bir dinleyici olmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat problemi olan çocuklar masallarla, daha iyi bir dinleyici olabilirler.

Masal anlatarak çocuğunuzun kelime dağarcığına birçok kelime ekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaptığı hataları düzeltmek için ve vermek istediğiniz olumlu mesajları uygun bir dille anlatabilmek için, ona masallar anlatabilirsiniz.

Yalnızca var olan masalları değil aynı zamanda kendiniz de masallar üretebilirsiniz. Bu sayede günümüzde karşılaşabileceği tehlikeli durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini çocuğunuza benimsetebilirsiniz. Örneğin yolda karşısına çıkan amcadan şeker almaması gerektiği ya da tanımadığı kişilerin onu annesine götüreceğini söylediğinde inanmaması gerektiği gibi durumları, masal içerisinde çocuğunuza anlatarak, durumu daha iyi kavramasını sağlayabilirsiniz.

Masal dinlemek çocukların hayal gücünü arttırır.

Çocuğunuza masal anlatırken zaman zaman duraksayarak masaldaki kahramanın ne yapması gerektiğini konuşabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun problem çözme becerisine katkıda bulunmuş olursunuz. Çocukların çözüm bulma becerisinin gelişmesi ve neden sonuç ilişkisi kurabilmesi için masal dinlemek son derece faydalıdır.

Çocuğun yaşı büyüdükçe masalı anlatmanın haricinde bir kitaptan okuyarak, kitaba olan ilgisinin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar için üretilmiş resimli masal kitapları çocuk henüz okuyamasa da kitap sevgisinin kazanılmasında büyük fayda sağlar.

Çocuğun yaşına uygun masal seçimi nasıl yapılır?

Anlatacağınız masalın çocuğun yaşına uygun olması gereklidir. Çünkü bazen korkutucu masallar çocuğunuzun yaşına uygun olmayabilir, ya da masaldaki karakter çocuğun ilgisini çekmeyebilir.

1 ila 3 yaş arasındaki çocuklar için eğlenceli masalları tercih etmelisiniz. Konu akıcı olmalı. Böylece çocuğunuz eğleneceği için ve konu akıcı olduğu için dikkati dağılmadan sizi dinlemeye devam edebilir. Küçük çocuklar için en uygun olanı kısa ve akıcı kelime dağarcığının gelişmesine katkıda bulunabilecek masallardır. Kedi, köpeklerin bulunduğu kuşların konuştuğu masallar oldukça ilgilerini çeker.

3-4 yaş arasındaki çocuklar artık daha uzun masalları takip edebilirler. Bazı olumsuz durumların farkına varabilirler. Seçici davranarak bazı kahramanların bulunduğu küçük öğütler veren masallar anlatabilirsiniz.

4-5 yaşındaki çocuklar artık neyin gerçek neyin hayal olduğunun farkındadırlar. Bu yaş aralığındaki çocuklarınız masal dinlerken çok fazla soru sorarlar. Olumlu ve olumsuz durumların farkına vararak kendilerince çıkarımlarda bulunabilirler.

Masalların çocukların üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Kültürümüzdeki bu güzel unsuru kullanarak çocuklarımıza pek çok olumlu davranışı benimsetebilir, hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilir, iyi ve kötünün farkındalığını arttırabiliriz.

Son olarak konumuzu Cemal Süreyya’ nın masallar ile alakalı güzel sözüyle bitirelim.

“Masal dinlememiş çocuklar büyüdüklerinde kedi resmini bile cetvelle çizerler.”

 

 

 

 

 

 

TEPKİNİZ
 • 3
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 3
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
okul öncesi etkinlik,rüzgarın yönünü nulalım, kırtkırtla