1. Ana Sayfa
  2. HABERLER

ÖĞRETMENE YAN ALAN VE SERTİFİKA GELİYOR


0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimin geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Ziya Selçuk şunları söyledi:

ÖĞRETMENLERE YAN ALAN VE SERİFİKA VERİLECEK

Norm kadro konusunda çıkabilecek fazlalık kağıt üzerinde. Hiçbir öğretmenimizin boşta kalması söz konusu değil. Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalar var. Öğretmenlerimize yan alan ve sertifikalar vereceğiz.

 

KARİYER BASAMAKLARI OLUŞTURULACAK

Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Öğretmenlerin kariyer basamakları konusunda bir belirsizlik söz konusu. Onlarla ilgili birtakım düzeltmeler yapılabilir. Bu kariyer basamaklarının muhakkak surette ehliyet üzerinden inşa edilmesi gerekliliği var. Aksi takdirde eğitim, ehliyet olmadığında kaliteye yansımıyor.

 

KADROLU YÖNETİCİLİK OLUŞTURULACAK

Eğitim yöneticilerimizin, okul müdürlerimizin durumunda belirsizlik var. Onların kadrolu olarak yönetici olmaları ihtiyacı söz konusu. Çünkü geçici görevde; yetki ve sorumlulukların dengesi konusunda sorun yaşanıyor.

 

YAPAY ZEKÂ TEMELLİ SİSTEM KURULACAK

Adım adım zemini kuruyor, altyapıyı oluşturuyoruz. Bu altyapının dijital kısmı çok önemli. Yapay zekâ temelli bir sistem kurabilmek temel hedef. ‘Milli Eğitim Bakanlığı Yapay Zekâ Stratejisi’ çok kısa zaman içerisinde, bir ay içinde çıkacak.

 

ZORUNLU İLKOKUL KAYDI 69 AY

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Selçuk’un açıkladığı okula başlama yaşıyla ilgili düzenlemenin detaylarını paylaştı. 69, 70, 71 aylık çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydının zorunlu olduğu belirtilen açıklamada, “66, 67, 68 aylık çocuklar, okul öncesi eğitim kurumu aday kaydına alınır ancak veli isteğiyle ilkokula 1 yıl erken başlayabilir” denildi.

 

ZORUNLU OKUL ÖNCESİ GELİYOR

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, zorunlu okul öncesi eğitim ile ilgili çalışmaların sürdüğünü de açıkladı: “5 yaşı zorunlu kılmak 3 sene sonra takvimde yer verdiğimiz bir şey. Ne kadar dersliğe ihtiyacımız var? Kaç öğretmen gerekiyor? Fizibilite çalışmamızı yaptık. Bu kadar derslik ihtiyacını birden bire kapatmamız söz konusu değil. Türkiye’nin ekonomik durumuyla da ilişkili olmakla birlikte büyük mesafe alacağımızı görüyoruz.”

 

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ

Yazar Hakkında

Yorum Yap