İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ETKİNLİKLER
  3. DIŞARI OYUNLARI – Su Balonu Oyun Fikirleri

DIŞARI OYUNLARI – Su Balonu Oyun Fikirleri


Geçen haftalarda babalar günüydü malum. Ben de bu günü böyle boş geçirmemeliyim, farklı bir şeyler yapmalıyım düşüncesiyle erkenden uyanıp marketin yolunu tuttum, sıcak simitlerden alabilmek için. Şanslıymışım sıcak, sımsıcak simitler buldum. Hızlıca kahvaltıyı piknik sepetine doldurdum. Termosa çay, ekmek, kahvatılıklar derken piknik malzemelerini hazırladım.

Geriye eğlence kalmıştı. Daha önceden stokladığım su balonlarını    su ile doldurdum, tabi doldurmadan önce içlerine biraz boya koyarak eğlenceye renk katayım dedim. Maalesef gıda boyası yoktu bu yüzden akrilik boya kullanmak zorunda kaldım. Yanıma bir pano, bir kaç resim kağıdı ve evdeki dart oyununa ait  iki oku aldım. Geriye bizimkileri uyandırmak kaldı. Hemen koştum odalarına ; “Uyanıııııııın millet!” dedim demesine ama gözü açılan kimseyi göremedim. Bir kaç denemem daha başarısız olmuştu. Ve sonunda bomba sözü söyledim ” Su balonları hazıııııır.” 🙂 Bu söze yataktan çıkmayacak çocuk yok herhalde. Sonra koyulduk piknik alanına. Yemek içmek bunlar da önemli mi bizim su balonlarının yanında. Hadi patlatalım dedik ama ilk 15 dakika babamızın elinden alamadık oyunu.  Tamam biz babalar günü dedik sürpriz dedik anladık da bu oyun tamamen çocuklar içindi. Bu işte bir terslik var! 🙂

Zorlama rica minnet derken okları aldık sonunda babamızın elinden. Tabi şu sözler eşliğinde ; “İyi ki hazırlamışsın bu oyunu.” Tamam dedim bir gün de sana özel oyun hazırlayacağım ben. Sevinci görülmeye değerdi.

Su balonlarını patlattılar. Kağıt üzerine patlatılan su balonunun içindeki boyanın akrilik boya olmasından ötürü maalesef istediğim sonucu elde edemedik. Renkler çok soluk kaldı. Mısır nişastası ile bir karışım yapmadığımdan ötürü de çok akışkan olan sıvı akıp gitti ( Aşağıdaki tavsiyelerden 12. tavsiyeyi inceleyebilirsiniz). Ama çocuklar balonların içindeki  renkleri bilmediklerinden süpriz renk oldu. “Aaaa kırmızı çıktı.” gibi şaşırma cümlelerini duyunca da ilgilerinin arttığını görmüş oldum.

Boya işlemi bitince doldurulmamış su balonlarını doldurup kamelya duvarına  fırlattılar. Dışarıda bir değil 3 farklı oyunla eğlenceli bir gün geçirmiş oldular.

Biz yaklaşık 4-5 yıldır su balonu ile oynayan bir aileyiz. Su balonunun bizde ayrı bir yeri vardır. Bu yüzden bu paylaşımımda su balonuna yer vermek istedim.

(Oyun bitiminden sonra çevre kirliliğine sebep olmamak üzere patlatılan bütün balonlar toplanarak geri dönüşüm kutusu olmadığı için  çöpe atılmıştır.)

İyi okumalar ve iyi eğlenceler.

Su balonu ile oynanabilecek en iyi oyun tercihleri:

1)  Sıcak Patates : Bu oyunu oynayacaksak biraz kalabalık olmamız gerekiyor. Sıcak patates oyununda çember şeklini alıp herkesin olduğu yere oturmasını sağlayın. Su balonunu müzik eşliğinde elden ele dolandırın. Müzik durduğunda su balonu ya da temsili sıcak patates kimin elinde kalırsa o kişi oyundan çıkar. Oyunda son kişi kalana kadar oyuna devam edin. Sandalye kapmaca misali 🙂 

2) Su Balonu ile Boya :  Su balonlarını hava ile doldurup renkli boyalara batırarak kağıt üzerinde farklı bir boyama tekniği kullanarak boyamanızı yapın. Hem baskı hem boyama çalışması ile eğlenceli bir etkinlik çocukların hoşuna gidecek tarzda!

3) Su Balonu Sayı Hedef Uygulaması : Eğlenceli, kolay ve eğitici bir yaz oyunu için rakam tanıma incelemesi ve su balonlarını birleştirerek eğitici bir oyun oynayın. Hedef olarak belirlediğiniz sayılara uzaktan su balonu fırlatın ve her sayının temsil ettiği puanları toplayın. Bakalım kim çok puan kazanacak?

4) Balon Sürükleme: Bu oyunda su balonları su ile doldurun (Çok doldurmamanızı tavsiye ederim). Yerde su balonları yavaş yavaş sürükleyin. İçi su dolu bir balon yerde ne kadar uzun kalabilir ki? İşte burda amaç hassas bir şekilde hareket edebilmek! Balonu erkenden paaaaaaatlayan kişi değil en son patlayan kişi tebrik edin. 🙂

5)Balon Savaşı: Bu oyunu seçtiyseniz bol miktarda su balonuna ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer ailece oynayacaksanız anne ve baba olarak iki ayrı grup kurun. Tabi grup üyeleri de olmalı. Sonra grubunuza uygun bir isim bulun. Ben ne koyardım diye düşünüyorum da sanırım Şeftali olmasını isterdim.  🙂 İsim hazır şimdi sıra oyunda! Bu oyunda amaç karşı gruptaki kişileri su balonu ile vurmak. Belki erkek çocuğu olan aileler için bu oyun daha anlamlı olacaktır. Bitmeyen enerjilerine bir parça merhem olur ümidini taşıyorum.

6)Su Balonu Dart Oyunu: Balonları bir hedefe yükseltin, her birine bir değer verin (20 puan, 40, puan, 60, puan, 80 puan ve 100 puan.) Dart  okunu fırlatarak balonları patlatmaya çalışın. Patlatılan balonların puanını bir yere not etmeyi de unutmayın maazallah mızıkçılık durumu olmasın. 😉 

7) Hedefe Fırlat: Bu oyunu oynamak için yere bir kaç resim çizin. Eğer resim kabiliyetim yok derseniz renkli kağıtlar ya da gazete, dergi gibi renkli resim içeren nesneleri kullanmalısınız. Yere yapıştırdığınız ya da çizdiğiniz resimlere belli mesafeden su balonunu fırlatın ve hedefi tutturmaya çalışın. Aman ıskalamayın 😉

8) Havadaki Su Balonunu Patlat : Su balonlarını su ile doldurup ve çamaşır ipine asın. Bu ipi balkonda iki duvar arasına ya da dışarıda iki ağaç arasına asabilirsiniz. Çocuğunuzun eline vereceğiniz bir iğne ile patlatma ve ıslanma keyfine ortak olun.

9) Uzağa Fırlatmaca: Su kenarında hemen bir taş bulup fırlatır ve en uzağa ben fırlattım yarışları yaparız ya işte bu oyunda ona benziyor. Su balonlarını alıp fırlatıyoruz ve en uzağa kim fırlatacak oyunu oynuyoruz. Ailece oynayacaksanız lütfen evden çıkmadan babanızın kulağına fısıldayın ; ” Yarışta ikinci olmanı istiyorum birinci çocuğumuz olmalı.” 🙂 Bu fısıldama neden mi? Eeee babalarımız oyun oynamayı sevmeyip oyunun içinde yaşayanlardan da ondan 🙂

10) Su Balonu Beyzbolu:  Beyzbol sopası gibi bir sopa bulun. Çocuğunuzun bu sopayla sizin belli mesafeden attığınız su balonlarına vurmasını isteyin. Su balonları bitmeden beyzbol sopasını kapın ve çocuğunuzun size su balonu atmasını isteyin. Bakalım kim daha yetenekli!

11) Kovayı Doldur : Bu oyunda belli uzaklığa konmuş iki küçük kovayı su ile doldurma yarışı yapın. Su balonlarını alıp hızlıca gidip su balonunu kovanın üstünde patlatarak suyun kovanın içine dökülmesini sağlayın. Hangi takım kazanırsa rakip takımın tebrik etmesini sağlayın.  

12) Su Balonu Patlatarak Resim Yapma: Su balonlarını gıda boyası, su ve biraz da mısır nişastası karışımı ile doldurun. Bunu yapabilmek için huni kullanabilirsiniz. Mısır nişastasının amacı akışkan sıvıyı biraz katı hale getirebilmek. Su balonlarını büyük boy kağıt astığınız  duvara fırlatın. Patlama sonucu rengarenk boyaların kağıt üzerinde harika bir resim oluşturacağını keşfedin. 

13) Su Balonu Doldurmaca:  Okul öncesi çocuklar bile su balonlarını doldururken eğlenebilirler. Yani, bu oyun fikri basit. Sadece çocukların su balonlarını doldurmaya çalışmasına izin verin. En büyük su balonunu kim dolduracak?.

Su balonu severler için buraya su balonu doldurma aparatını koymak istiyorum.

Ben bu aparatı hiç kullanmadım sadece sosyal medya aracılığı ile karşılaştım. Ürün yorumlarına erişmeye çalıştım ama yeterli yoruma da ulaşamadım. Sadece böyle bir aparatın varlığından haberdar olun diye eklemek istedim.

YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN 🙂

Yorum Yap

Yorum Yap

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.

Kapattım