1. Anasayfa
 2. KAZANIMLAR

RENKLERİN DANSI


0

RENKLERİN DANSI

                Vera her akşam olduğu gibi yine erkenden yatmıştı. Güzel bir gün geçirmek için uykusunu güzelce almalıydı. Birde birbirinden güzel rüyalar görmek için.  Bu defa rüyasında karanlık bir ormandaydı. Uzaktan güzel bir müzik sesi geliyordu. Sese doğru yaklaştıkça neşeli gülüşmelerde duymaya başladı. Orman bittiğinde tüm renklerin birbirleriyle dans ettiklerini gördü. Renkler bir arada o adar güzel görünüyorlardı ki gözleri kamaştı.

Vera renkleri hayranlıkla izlerken bir şey dikkatini çekti. Farklı renkler el ele tutuştuklarında elleri ikisinden de farklı bir renk oluyordu. Mesela sarı ile kırmızı el ele tutuştuklarında elleri turuncu, kırmızı ile mavi el ele tutuştuklarında elleri mor oluyordu.

Vera o sabah heyecanla uyandı. Kahvaltısını yaptıktan sonra hemen resim defterini ve boya kalemlerini alıp masasına geçti. Renkleri karıştırdığında rüyasında gördüğü gibi renklerin farklılaştığını gördü. Sevinç içerisinde resim defterini alıp annesinin yanına gitti. Annesine rüyasını anlatıp resim defterini gösterdi. Annesi de kızının saçını okşayarak onun mutluluğuna ortak oldu.

 

Hikayenin ardından;

-Çocuklara hangi renklerin karıştığında yeni olarak oluşan renkler sorulur.

-Sizce başka hangi renkler karışırsa nasıl farklı renkler oluşabilir? Sorusu sorulabilir.

-Daha sonra çocuklar boya kalemlerini ve A4 kağıtlarını alıp masalarına geçerek renk karışımlarını denerler.

DEĞERLENDİRME

-Çalışma kitaplarındaki renk etkinlikleri yapılabilir.

AİLE KATILIMI

-Evde karışımlarla oluşan renklerde eşyalar bulması istenebilir.

UYARLAMA

 

-Sınıfta dil ve konuşma bozukluğu  olan bir çocuk varsa; hikâye ile ilgili soru cevap çalışmasında biraz daha yavaş ve sakin konuşulmalı ve çocuğun cevabı söylemesi için yeterince süre tanınmalıdır.

UYARLAMA

-Etkinlik gıda boyası kullanılarak ta yapılıp farklı bir ortamda uygulanabilir.

Okul öncesi, okul öncesi etkinlik, okul öncesi bilmece, okul öncesi boyama, okul öncesi oyunlar, okul öncesi deneyler, okul öncesi sanat etkinliği. Okul öncesi şarkılar, okul öncesi çizgi çalışması, anasınıfı, anasınıfı deneyleri, anasınıfı etkinlik, anasınıfı boyama. Anasınıfı çizgi çalışması, anasınıfı bilmece, anaokulu bilmeceleri, anaokulu bilmeceleri

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 4
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
AYI ORİGAMİ-OKUL ÖNCESİ