1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

Özgür Çocuk mu, Sorumsuz Çocuk mu?


0

Bu hafta “SEN DE YAZ” bölümünde Sayın Ayşenür Çamaltı’nın “Özgür Çocuk mu, Sorumsuz Çocuk mu?” yazısını paylaşıyoruz. 

 

Ayşenur hanım toplumsal alanlarda görülen problemlerle ilgili bir yazı kaleme aldı. Belki de hepimizin yaşadığı problemlerden.. Öz güven sahibi olsun istediğimiz çocuklar “başkalarının haklarına” saygılı olmayı öğrenmeden öz güven sahibi olurlarsa, bu durum nelere sebep olur düşünmemiz gerekir.

 

Apartman kuralları, okul kuralları, piknik alanı kuralları, sinema kuralları, tiyatro kuralları vs. vs. Kurallar başkalarının haklarına saygılı olma konusunda bize yardımcıdır aslında.. Kural sevmeyenler ise “özgürüm” bahanesi ile kendilerini savunma derdinde.. Başkalarını rahatsız eden özgürlük özgürlük müdür aslında? Evet yaşamak herkesin hakkıdır. 

Ä°lgili resim

Belki de en büyük sorunumuz “saygı” kavramını bilmeyişimizdendir. Saygı düzenin anahtarıdır diyor Atatürk. Sorumluluk seviyesi yüksek insanlar ise saygı konusunda uzmanlaşmış insanlardır. Değerler eğitimine karşı çıkan insanların toplumdaki sorunlara uzak yaşadıkları aşikardır. Çocuk eğitiminde makas, kalem, çalışma kağıdı vb. eğitim materyallerine yoğunlaşırken; maalesef sevgi, saygı, arkadaşlık, sorumluluk, hoşgörü kavramlarını unutmuş haldeyiz. 

Bebekler dünyaya geldiklerinde beyin gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Beyin gelişiminin çok büyük bir kısmı ilk 6 yılda tamamlanır. Hayatları boyunca edindikleri tüm davranış biçimlerinin %70 ini 0-6 yaş döneminde kazanırlar. Bu sebepten bu yaş aralığı çok önemlidir.  

İstendik davranışları kazandırmada geç kalırsak neler olabilir, düşünmemiz gereken bir konudur. Şimdi sözü Sayın Ayşenur Çamaltı’ya bırakıyoruz.

 

Özgür Çocuk mu, Sorumsuz Çocuk mu?

 

Pek sevdiğim, çok tatlı bir arkadaşım geçenlerde başından geçen ve canını sıkan :( bir olay anlattı. Bir grup aile misafirliğe gelmiş, çocukları her yeri kırıp dökmüş, tuvaleti berbat bir durumda bırakmışlar ama anneler müdahale etmemiş ya da böyle yapmaman gerekirdi deyip geçiştirmiş. Diyor ki; evet günümüz anneleri çok kitap okuyor,çocuklarını özgür bireyler olarak yetiştirmek namına çocuklarına müdahale etmiyorlar. Peki bu durum sahiden böyle mi olmalı? Acaba şöyle biraz uzaktan bakınca, özgür çocuklar yetiştirelim derken sorumsuz çocuklar da yetiştiriyor olabilir miyiz? 

Nitekim özgürlük, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bitmeli.. Aksi takdirde herkes canının istediği şekilde davrandığında yaşanabilecek kaosu siz düşünün.
 
Akla gelen bir diğer soru;  ‘Pek sevgili anneler, çocuklarının bu yaptıklarına engel olamadılarsa (çocuk bu sonuçta, kaşla göz arasında neler yapıyor) , anneleri neden daha sonra çocuklarının etrafa verdikleri zararları telafi etme yoluna gitmediler? ‘
 
İşte burada annelerin sorumsuzluğu (aslında bu şekilde söylemek pek hoş değil ,ama başka türlü tarif edebilecek bir kelime bulamadım) işin içine giriyor.
 
Bir hafta sonu oğlumla birlikte sinemaya gittik, film başladıktan bir süre sonra bir anne iki küçük çocuğuyla geldi (o sırada film devam ediyor), anne çocuklarını hemen yanımıza oturttu, “siz burada güzel güzel izleyin ,ben de dışarıda olacağım.” dedi ve çıktı. 
Biz oğlumla şaşırıp kaldık. İçimden kadındaki rahatlığa bak dedim,velhasıl o çocuklar elbette güzel güzel oturmadılar. Oturamazlardı çünkü ikisi de oldukça küçüktü .
 
İyice rahatsız olunca, dışarı çıkıp, annelerine çocuklar epey sıkıldı galiba dedim. Kadın da aynı pişkinlikle “Bir şey olmaz, abi kardeş birbirlerine göz kulak olur onlar.” dedi .
 
Eee sorun bu muydu ki.. Parkta da göz kulak olabilirlerdi o zaman ama sinema toplumsal bir yer. Çocuklar başkalarının özel alanlarını bilmeli, insanları rahatsız etmemeli, eğer henüz bunu kavrayacak yaşta değillerse anneleri böyle ortamlara sokmamalı .
 
Eğer biz anne olarak bazı şeylere dikkat etmezsek, benim çocuğum çok özgür diye yaptığı yanlışlarda bile alkış tutar, başkasının yanında gereksiz savunmaya geçersek, özgür değil sadece sorumsuz çocuklar yetiştirmiş oluruz zannımca…
 
Ayşenur ÇAMALTI
 
 

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM