0

SANAT ETKİNLİĞİ

Çocukların hayal dünyalarının yansıması sanat etkinliklerinin vazgeçilmezi olmalıdır. Bizim hayal dünyamızdaki tekdüzelik çocukların hayal dünyalarında olmadığı için onlarınki bize çok çokk değişik görünse de bazılarımızın da yaptığı gibi , çok saçma pembe elma olur mu hiç? gibi cümlelerle onları da kendimize benzetmemeliyiz.

Aramızda hala sanat etkinliğinin muhteşem olması gerektiğin inanan öğretmenler oluyor ya da etkinlikleri basit bulanlar. Bunların dışında çocukların etkinliğini de kendisi yaparak muhteşem bir sergi çalışması hazırlığında olan öğretmenlerimiz… Bu durumlar öyle üzücü ki… Velilerin istediği çocukların gelişmesidir. Tabi ki “Ya o kadar para verdik, çocuğum daha kesememiş.” düşüncesinde olan veliler de olacaktır. Biz bu velilere karşı savunma geliştirmek yerine, açıklayıcı bir tavır takınmalıyız. Evet bizler üniversite eğitimi alarak okul öncesi ne demektir, ne demek değildir gibi bir çok sorunun cevabını biliyoruz ama onlar okul öncesi eğitiminin önemine dair bir eğitimden geçmemiş olabilirler. Velilerle işbirliği yapma imkanımız varsa bu durumu  kullanmamız hem çocuk için hem bizim için faydalıdır.  

Bu paylaşımda yeni hazırlanan tamamlama etkinlikleri sunulacaktır. Bu etkinlikleri önemsiyor olmamız da çocukların görsel zeka gelişimine destek olmaktır. Çocuklar bu tür etkinliklerle etraflarına  daha dikkatli bakmayı öğrenirler. Babasının sakalı, dedesinin dökülmüş saçları, annesinin bukleli saçları gibi gibi… Resim yaparken bunların nasıl çizildiğini anlamaları resim yeteneklerinin gelişmesinde faydalı olacaktır.

 

Bu etkinlik sayfalarından bir tanesini 4 farklı hissiyat ile tamamlamaya çalıştım.  Aynı kalıbın 4 farklı şekle nasıl girdiğini görmek bir an önce öğrencilerimle bu etkinliği yapmalıyım, heyecanını oluşturuyor bende. 

 

 

 

Saçlı kalıplara bakalım..

 

 

 

 

Şapkalı kalıplar:

 

 

 

 

 

GÖZLÜKLÜ KALIPLAR:

 

 

 

 

 

 

SAKALLI KALIPLAR:

 

 

 

 

 

 

 

GÖZLÜ KALIPLAR:

 

 

 

DİĞER TAMAMLAMA ETKİNLİKLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN 

 

 

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir