1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

TANIŞMA OYUNLARI


0

UÇAN TOP

Oyun için gerekenler:

Top veya top yerine kullanılabilecek yumuşak bir oyuncak

Eğlenceli bir müzik

Öğrenciler büyük bir halka oluşturur. Müzik eşliğinde çocuklar topu birbirlerine atarlar. Müzik durduğunda top kimin elinde kalırsa ismini söyler. Oyun herkes ismini söyleyene kadar devam eder.

 

MAVİ KUŞ ŞARKISI

 

MAVİ KUŞ, MAVİ KUŞ KANATLANMIŞTA UÇMUŞ

MAVİ KUŞ, MAVİ KUŞ UÇMUŞ BİR DALA KONMUŞ

(Çocuklar ellerini açarlar öğretmen kuş olarak bir çocuğun koluna gelir tutar)

MAVİ KUŞ, MAVİ KUŞ KİMİN BAŞINA KONMUŞ

(Öğretmen bir çocuğun başına elini koyar)

MAVİ KUŞ, MAVİ KUŞ SENİN ADINI SORMUŞ

SENİN ADIN NE?

(Çocuğun adını sorar sonra o çocuk şarkıyı söyleyerek oyunlaştırarak diğer çocukların ismini sorar hem tanışırlar hem şarkıyı öğrenerek söylerler)

KARŞIMDA Kİ KİM?

Öğrenciler çember oluştururlar. Çocuklar sırayla isimlerini söyler. Bütün öğrenciler isimlerini söyledikten sonra öğrenciler iki gruba ayrılır. İki grup birbirini göremeyecek şekilde biçiminde tren olacak şekilde sıralanır İki gruptan da birer öğrenci seçilir. Öğretmen tam ortada durup öğrencilerin her birini kapatacak bir örtüyle paravan görevi görmeye çalışırlar. İki gruptan da birer öğrenci perdenin önüne geçer, perdeyi tutan öğrenciler aynı anda perdeyi aşağıya indirir perdenin önündeki öğrencilerin hangisi ilk önce karşısındaki arkadaşının ismini söyler, doğru bilirse kazanan, kazanamayan öğrenciyi kendi grubuna katar.

 

TOPU AT İSMİNİ SÖYLE

Çocuklar daire şeklinde minderlere otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen elindeki topu ilk önce kendi ismini söyler ve karşısındaki çocuğa topu atar. Çocukta kendi ismini söyler ve başka bir çocuğa topu atar. Oyun bu şekilde devam eder.

 

ADINI SÖYLEYEN HEYKEL

Öğretmen bir müzik açar. Çocuklar müzikte dans eder. Müzik durduğu zaman çocuklar istedikleri bir şekilde heykel gibi dururlar. Öğretmen heykel olan çocuklardan birinin yanına gider. Öğretmen dokununca heykel canlanır. Öğretmen canlanan heykele ismini sorar. Çocuk ismini söyledikten sonra müzik tekrar açılır. Herkes dans etmeye başlar. Oyun bu şekilde her çocuk adını söyleyene kadar devam eder.

 

KAHKAHA OYUNU.

Öğrenciler yarım ay şeklinde oturur.

Öğretmen elindeki topu çocuklara gösterir. Ve “Bu topu havaya atacağım tekrar tutuna kadar herkes kahkaha atacak“ ve  “Topu tuttuğumda da herkes çok sessiz olacak” der,

Öğretmen topu her atıp tuttuktan sonra bir çocuğun adını söylemesini ister.

Oyun her çocuk adını söyleyene kadar devam eder.

 

İSMİMİZİ RİTİMLE SÖYLEYELİM

 

Öğrenciler çember şeklinde  oturur.

Öğretmen ellerini çırparak ve ismini heceleyerek bir öğrencinin önüne gelir .

“Benim adım Rabia senin ki ne ?” diye sorar.

İsmini söyleyen çocuk yerinden kalkar  ve   “Benim adım Vera  senin ki ne ?” der. Karşısındaki arkadaşı ismini söylediği zaman ayakta olan çocuk tekrar yerine geçer. Oyun bu şekilde çocuklar sırayla birbirlerine önce adlarını söyleyip sonrada arkadaşına adını sorarak oyunu devam ettirir.

Her öğrenci adını söyleyene kadar oyun devam eder.

 

 

RENGİNİ BUL

Bir kutuya renkli küçük Legolar konulur. ( renkli boncuk ya da topta olabilir ) Her çocuk kutudan bakmadan bir renk seçer. Her çocuk renklerini alıp yerlerine oturur. Bütün çocuklar ellerindeki oyuncağı rengi görünecek şekilde havaya kaldırır. Öğretmen aynı renkler bir araya dediği zaman çocuklar kendi renginden olan kişiyi bulup onun yanına gider. Aynı renkte ki çocuklar birbirlerine isimlerini söyleyerek el ele tutuşurlar. Öğretmen renkler şarkısını açar. Çocuklar müzik eşliğinde istedikleri gibi oynarlar.

HAREKETİNİ YAP – İSMİNİ SÖYLE

Öğrenciler çember şeklinde durur. Öğretmen çemberin ortasına geçer istediği bir hareketi yapıp ismini söyler.(havaya zıplayabilir, alkışlayabilir, kendi etrafında dönebilir, dans edebilir, vb. ) öğretmen yerine geçtiği zaman yanında ki çocuk ortaya gelip hareketini yapar ve ismini söyler ve yerine geçer. Oyun bu şekilde herkes hareketini yapıp ismini söyleyene kadar devam eder.

BAŞ HARFİNLE BİR NESNE BUL

Öğretmen ismini söyler ve isminin ilk harfi ile başlayan bir de kelime söyler.

Örneğin;

Benim adım Ayşe size ‘ Ayva ‘ getirdim der. Oyun bu şekilde devam eder.  Benim adım EDA size ‘ ELMA ‘ getirdim.

Öğretmen bir örnek yaptıktan sonra sırasıyla her öğrenci sınıfın önüne çıkar ve adını ve baş harfiyle başlayan kelimeyi söyler. Oyundaki yaş grubu küçükse çocuğa nesneyi bulmasında yardımcı olunur.

 

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir