1. Ana Sayfa
  2. ÜST PANEL

TAVUK VE CİVCİVLER


0

 

TAVUK VE CİVCİVLER _KIRTKIRTLA_BU HAYVANLAR BİR ALEM
TAVUK VE CİVCİVLER _KIRTKIRTLA

BİLGİ SAYFASINI ÇIKTI ALMAK İÇİN TIKLAYIN ;)

TAVUK VE CİVCİVLER

Gıd gıd gıdakkkkk ,yumurtam çok sıcakkkkkk… Merhaba arkadaşlar . Ben kimim hemen tahmin etmişsinizdir. Evetttt bildiniz ben tavuk. Buralarda gezinirken sizi gördüm ve tanışmak istedim. Beni neredeyse herkes bilir.

Ben kuşgillerdenim. Diğer kuşlar gibi benimde iki tane kanadım var. Ama ben uçamıyorum . Diğer kuşlar gibi gökyüzünde dolaşamıyorum.

Tombik bir vücudum ve kısa bacaklarım var. Başımın üstünde de bir bıdığım var. Kuşlar gibi vücudumun her yeri tüylerle kaplı ve bir çok rengim vardır.

Çok eski zamanlardan beri insanlarla beraber yaşıyoruz. Büyük büyük dedelerimiz insanlarla dost olup evcilleşmişler. Bizlerde onlar gibi sizlerle birlikte yaşıyoruz. Evlerin önünde ki kümesler bizlerin evleri.Bütün akrabalarımızla birlikte burada yaşıyoruz.

Biliyor musun ? Biz tavukların erkeklerine  horoz deniyor. Bizden bazı özellikler farklı olsa da bizler aslında aynıyız. Bide minik minik yavrularımız var . Onlara civciv deniyor. Biz tavukların civcivleri olacağı zaman gurk oluruz.O zaman  civcivlerimiz olması için 21 gün boyunca yumurtamızın üstünde bekleriz. Yumurtalarımızı devamlı sıcak tutarak onların yumurtadan civciv olması için devamlı kontrol ederiz. 21 günün sonunda minik minik yavrularımız yumurtanın kabuğunu kırıp dışarıya çıkar.

Minik yavrularda bizler gibi eşinerek yem ararlar. Biz tavuklar biraz oburuzdur. Tüm güm yemek arar ,yem yer gezinip dururuz. En sevdiğimiz yiyecekse buğday ve mısır. Bazen eşinerek bulduğumuz solucan ve böcekleri de afiyetle yeriz.

Arkadaşlar sizlerde yemeklerinizi düzenli bir şekilde yiyor musunuz ? Sağlıklı büyüyebilmek için yemeklerimizi ayrım yapmadan güzelce yemeliyiz. Benim yumurtalarımdan da yemeyi unutmayın. Kaslarınızın güçlü olması için yumurtada ki proteinlere de ihtiyacınız var.

arkadaşlar sizinle tanıştığıma çok sevindim. Şimdi civcivlerimin yanına gitmeliyim . Onlara solucan bulmayı öğreteceğim. Benim ve diğer hayvanların korunmaya ihtiyacı var.doğaya ve çevrenizde ki hayvanlara iyi davranın onlara zarar vermeyin olur mu? Bu dünya hepimizin . Biz hep beraber yaşarken daha güzeliz.

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
İlginizi Çekebilir
ördek_kırtkırtla

Yazar Hakkında

Yorum Yap