1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

TAVUS KUŞU – Serbest Çizgilerle


0

TAVUS KUŞU ETKİNLİĞİ

Merhabalar!

Tavus kuşunu sevmeyen var mıdır? Sanırım seveni çok sevmeyeni hiç yok :)

Bu kuş herkesi kendine hayran bırakan cinsten.. Daha önce hiç tavus kuşu gördünüz mü bilmiyorum ama ben Güney Asya tarafında iken bu uzun renk cümbüşlü tüylerin sokaklarda satıldığına şahit olmuştum. Hatta 5-6 tane satın almıştım. Zamanla eskittim maalesef onları ama o mutluluğu tarif etmem mümkün değil ama yine de ; Bir çocuk kalbindeki heyecan gibi mutlu olmuşluğum var, desem yeridir.

Bu güzel kuşla ilgili güzel bir etkinlik tasarladım. Umarım sadece bana güzel gelmiyordur :D

Hadi bakalım etkinliği yapmaya başlıyoruz.

 

 

Çıktıyı aldıktan sonra (tabi ki ücretsiz) tavus kuşunu renklendiriyoruz. Dilediğimiz gibi…

1. aşama

 

 

Renklendirmeye başlıyoruz.

 

Ovall kısımları boyuyoruz. Ben pembe ve mavi tercih ettim .. En sevdiklerim ;)

Renkli çizgilerden önceki hali

 

 

Ve şimdi daha eğlenceli olan işlleme geçiyoruz. Uzun çizgilere renkli çizgiler çizerek kuşumuzun tüylerini oluşturuyoruz.

 

 

Çizgilerin boyutu rengi ya da kullanacağınız kalem sizin tercihiniz. Belki keçeli kalemle daha canlı bir etkinliğe sahip olabilirsiniz. Lütfen denediğiniz etkinlikleri kirtkirtla@gmail.com adresine yollayarak ya da sosyal medya hesaplarımızdan mesaj yolu ile bize ulaştırın .. İyi eğlenceler bol KIRTKIRTLAmalar.. Sevgiyle kalın..

tavus kuşu
Renkli çizgilerle tavus kuşu tüyü oluştur

Renkli çizgilerle tavus kuşu tüyü oluştur

 

 

Tavus kuşu sülün familyasından olan son derece güzel görünümlü ve ihtişamlı bir kuş türü olmaktadır. Özellikle çiftleşme dönemlerindeki kur hareketleri muazzam görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda erkekler yaptıkları gösterişleri hareketlerle bilinmektedirler. Tavus kuşunda güzel görünüm genellikle erkeklerde bulunmaktadır. Dişiler daha çok kahverengine veya griye dönük renkte olmaktadırlar. Kuyruğuna açan erkek tavus kuşu son derece heybetli bir şekilde görülmektedir.

Tavus Kuşu Türleri

 

Tavus kuşunun varlığı iki tür olarak bilinmektedir. Bunlardan ilki mavi tavus kuşu, diğeri de yeşil tavus kuşudur.

 • Mavi tavus kuşu: Genellikle Hindistan’ın alt kesimlerinde yaşamaktadır. Hindistan’ın ulusal kuşu olarak da gösterilmektedir. Bu anlamda Hint tavus kuşu olarak da söylenmektedir. Kurak, yarı kurak ve çalılık alanlarda yaşayan mavi tavus kuşu yuvasını yere yapmasına karşın ağaç tepelerine tünemektedir. Genellikle tohumla beslenen mavi tavus kuşu, bazı durumlarda böcek, meyve ve sürüngen yiyebilmektedirler.
 • Yeşil tavus kuşu: Burma’nın doğusundan başlayıp Cava’ya kadar uzanan alan içerisinde yaşayan bir tavus kuşu olmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan Dünya Koruma Birliği tarafından koruma altına alınarak avlanması yasaklanmıştır.

 

KAYNAK 

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 1
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
Çalışma Sayfası