1. Anasayfa
 2. ÜST PANEL

TELEVİZYON BAĞIMLILIĞI!


0

TELEVİZYON BAĞIMLILIĞI !

Televizyon gerçekten çocuklar için çok mu kötüdür?

Onlara yararlı olabilir mi?

Çocuğum hangi tür programları izlemeli?

Oğlumun / kızımın kendi odasında yalnız televizyon izlemesine izin vermeli miyim?

Bunlar, psikiyatristlerin çocuklarının mevcut durumu veya gelecekteki durumu hakkında endişelenen ebeveynler tarafından merak edilen bazı sorulardır. Çocukların TV izleme zamanı ile ilgili birçok teori ve görüş var. Bağımlılık mı yoksa ilgi mi? Televizyona gelince, kolay cevaplar yok. Her çocuk aynı değildir ve TV bazı çocuklar için diğerlerinden daha fazla sorun olabilir. 

Televizyon bağımlılığı

televizyon bağımlılığı ile ilgili görsel sonucu

Televizyon bağımlılığı

Ebeveyn olarak, önce çocuğunuzun TV izleme alışkanlıklarına ve bunları bireysel olarak nasıl etkilediğine göz atmalısınız. Çocuğunuzun yapması gereken başka şeyler yerine televizyon mu izliyor? Televizyon seyrederken daha fazla zaman harcıyor mu? Çocuğunuz aniden içe dönük hale geldi ve TV ile diğer insanlardan daha fazla zaman geçirmeyi tercih ediyor mu? Kaçırmayacağı uzun bir izleme listesi var mı? Televizyon izlerken rahatsız edildiğinde rahatsız mı yoksa sinirleniyor mu?

Bütün bunlar televizyonun bir eğlence kaynağı değil, bir bağımlılık haline dönüştüğünün işaretleri. Bu son derece sağlıksız ve zaman geçtikçe önemli sorunlara yol açabilir. Bazı önemli değişikliklerin zamanı geldi ve şu anda okumaya ve başka etkinlikler yapmaya ihtiyaç duyuyorlar. Çocuğunuza örnek olarak, zamanınızı televizyon seyretmekten çok daha iyi vakit geçirmenin yollarını gösterin.       

Öte yandan, çocuğunuz ne izlediği konusunda çok spesifik ve seçiciyse, çocuğunuz bir ya da iki kez bu programı kaçırdığında ya da alternatif bir sosyal ya da akademik etkinlik için onu tehlikeye atmaya hazırsa ya da onu izlerken bilinçli ise çocuğunuzun televizyon seyretmesi sağlıklı bir eğlencedir. Televizyon arasında bir eğlence ve bir bağımlılık olarak televizyon arasında bir çizgi vardır.

Bu çizginin bulanıklaşmamasını ve çocuğunuzun TV’nin bir ayrıcalık olduğunu anladığından emin olmanın bazı yolları:

 • Açıklamak : Çocuğunuza bir şey iletmek için onunla konuşmalısınız.Çocuğunuza  neden çok fazla TV izlemenin iyi olmadığını ve onun yapabileceği pek çok şey olduğunu anlamak için ona yardım edin. Konuşmanız sırasında bir programı özetlemek ve çocuğunuzun TV izlemesi için uygun olan zamanları belirtin. Birçok aile teknolojinin programlamayı kolaylaştırdığını, çünkü çocuğunuzun sevdiği programları kaydedebildiğinizi ya da internet üzerinden  ve hafta boyunca hepsini bir gecede değil de hafta boyunca izleyebileceğini biliyor.
 • Azaltmak:  Televizyonu kapat! Televizyonu hiç kimseyi izlemiyor olsa bile ne sıklıkla açılır? Birçok insan televizyona alışmış ve şimdi günlük yaşamın arka plan gürültüsü olarak hizmet etmek için ihtiyaç duyuyorlar. Bir program, devam eden TV izleme miktarını azaltmanın harika bir yoludur. Çocuklarınızın okuldan eve döndükten sonra televizyonu açma alışkanlığına girmelerine izin vermeyin. Eğlenceli alternatifler sağlayın. Çocuğunuza sürekli olarak televizyonu kapatmak için bağırmak yerine, TV izlemek istememeleri için onlara alternatifler sunun. Yeni oyunlara, kitaplara ve diğer etkinliklere katılarak onlara, evde iken zamanlarıyla daha iyi bir şeyler sunacak. Küçük çocuklar için, basit çıkartma kitapları ve boyama kitapları onları saatlerce eğlendirecektir. Bu kadar basit bir şey bile diikatini çekebilir.  Sanat ve el sanatları etkinlikleri, çocuğunuzun hayal güçlerini kullanmalarını destekleyecek materyaller.. Kuklalar.. Akıl oyuncakları.. Alternatifler..
 • Uzaklaşmak: Çocuklar yapmaları gerektiği kadar hareket etmiyor. Hava ılıksa, oynamak için dışarıya gönderin. Çocuklarınızı futbol ve basketbol gibi takım sporlarına kaydettirin. Sadece onları hareket ettirmekle kalmaz, aynı zamanda onlara nasıl bir takımın parçası olunacağını öğretime konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca aile gezileri yapmak için zaman ayırın. Eğlenceli ve özgür olan kütüphaneye yapılan geziler bile çocuğunuza okuma değerini ve önemini öğretir. Müzeler,  tiyatro;  seçenekler sonsuzdur. Bunlardan herhangi biri çocuğunuzu televizyondan uzaklaştırmaz, aynı zamanda öğrenme ve kültürel deneyimler sunar.
 • Ödüller:  Çocuğunuz bir TV bağımlılığı ile gerçekten uğraşıyorsa, alışkanlığı kırmalarına yardımcı olma zamanı gelmiştir. Diğer alternatiflerle birlikte ödüller vermek, onların bağımlılıktan kurtarmaya yardımcı olmanın harika bir yoludur. Sunduğunuz ödüllerin TV ile ilgisi olmamalıdır. Ancak çocuğunuzun yapabileceği diğer şeylere odaklanmalısınız. Kitapçığa yapılan geziler, dondurma için dışarı çıkma ya da yeni bir oyuncak için para, çocuğunuzu televizyonun hemen önüne koymayacak harika ödüllerdir. Televizyonu hep birlikte yasaklıyorsanız, sinemaya gitmeyi de ödül olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir film izliyorlar ama yine de televizyondan uzak duruyorlar.

Çocuğunuzun televizyondan uzaklaşmasını istiyorsanız, aynı şeyi yapmalısınız. Çocuğunuzun TV zamanını programlayacaksanız, çocuğunuzun gerçekten önemini fark etmesini sağlamak için kendi programınızı da planlayın. Çocuğunuzla birlikte evin dışına çıkın ve kaliteli vakit geçirin.

SŞY

TELEVİZYON KONUSUNDA DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN;)

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir