1. Anasayfa
 2. BU HAYVANLAR BİR ALEM

TİLKİ


0

Tilki

Merhaba ben TİLKİ

Sizlerle tanışmaya geldim. Biz tilkiler dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşayabiliriz.  Bize dünya üzerinde en fazla Avrupa, Asya ve Afrika kıtasında rastlayabilirsiniz. Her iklime uyum sağlayabiliriz.

Kutup bölgesinde soğuklarda yaşayan akrabalarım olduğu gibi çölün sıcağında yaşayan akrabalarımda vardır. Çöl tilkisi akrabalarım arasında ki en küçük tilkidir. Biz tilkileri uzun kuyruğumuz, büyük sivri kulaklarımız ve sivri burnumuzdan tanıyabilirsiniz . Burnumuz çok iyi koku alır. Kulaklarımız ise çok keskindir. Sesleri çok iyi duyar. Vücudumuz ise esnek ve atiktir. Bu sayede avlarımıza kolaylıkla ulaşabiliriz. Biz tilkiler hem etçil hem de otçul hayvanlarız. Bazen meyve de yediğimiz olur. Bazı ayılar gibi bizde bal yemeyi severiz. Sen de bal yemeyi seviyor musun ?

Yuvalarımız yerin altına kendi kazdığımız inlerdir. Bunun dışında ağaç kovuklarında da yaşadığımız olur. Genellikle gece avlanırız. Bazen avlarımızı toprağa gömer daha yeriz. Gündüzleri ise dinleniriz. Çoğunlukla tek başımıza gezeriz. Sadece yeni bir aile kurduğumuz zaman yavrular avlanmayı öğrenene kadar birlikte yaşarız.

Biz tilkiler çok kurnaz hayvanlar olarak biliniriz. Kolay kolay hayatımızı tehlikeye atmayız. Yırtıcı hayvanlar tarafından çok yakalanmayız. Ama insanlar kürklerimiz için bizi avlarlar. Bu bizi çok üzüyor. Sen çevrendeki hayvanları koru olur mu?

Bu dünya  hepimizin ve biz hep beraber yaşarken daha güzeliz.

 

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 2
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir