1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

TUVALET EĞİTİMİNDE NELER YAPMALIYIZ?


0
veli bülteni
Ebeveynler için hazırlanmış çocuk eğitimi ile ilgili bilgiseller

[Printfriendly]

 

TUVALET EĞİTİMİNDE NELER YAPMALIYIZ ? 

Tuvalete bir lazımlık koymak çocuğun ilgisini çekebilir. Çocuğun lazımlığı tanımasına izin verin. Fakat bunu yapmadan önce lazımlığın dezenfekte edildiğinden emin olun. Oyuncak bebek yada ayı ile lazımlığın ne işe yaradığı anlatılabilir.

İşeyen gerçek bir oyuncak bulabilirsiniz. Onu bu şekilde lazımlığa oturmanın temel sebebi göstermek için çocuğunuzun ilgisini çekebilir. Kardeşler ve arkadaşlar iyi bir örnek olacaktır. Bırakın çocuğunuz onlar tuvaleti yada lazımlığı kullanırken izlesinler.

Çocuğun alt bezini değiştirirken ne kadar ıslak olduğu konusunda yorum yapın. Eğer hava sıcaksa ve dışarıda koşturuyorsa bezini çıkartın. Böylece bedenini ve tüm fonksiyonlarını daha iyi tanıyacaktır. Çocuklar çiş ve kaka hakkında konuşmayı severler.Bu kelimeler onları hep kıkırtatır. Çocuğunuzla daha çok konuşun ki çocuğunuz bedeni hakkında daha çok şey öğrensin.

Tuvalet eğitimi kilotlu bezlerle daha uzun sürebilir. Fakat anne, baba veya çocuk için daha sakin,temiz ve iyi bir süreç olabilir. Kilotlu bezler

yürüyüşlerde ya da araba yolculuklarında daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Çalışan anne babalar için iyi haber:bir çocuğun tuvalet eğitimi için anne babanın çalışması yada tüm gün evde olması ,çocukla ilgilenmesi fark etmez. Kreşe giden çocuklar ,ağabey , abla gibi herşeyi kendi kendine yapmayı severler.Lazımlığın ne olduğu ve ne için kullanıldığı hakkındaki konuşmalarınızı her çocuk dinlemez.

Bir hikaye okumak çocuğun lazımlık üzerinde daha uzun vakit geçirmesini sağlayabilir. 

TUVALET EĞİTİMİ ÇOCUĞUNUZ İÇİN ZOR BİR DURUMDUR.Her başarısını takdir edin. Başarılı olduğunu ona hissettirin ve başarı duygusunu hissettirin.

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir