1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

UĞUR BÖCEĞİ


0

uğur böceği

uğur böceği nasıl yaşar?-animal-okul öncesi
uğur böceği-bu hayvanlar bir alem

 

 

BU HAYVANLAR BİR ALEM- UĞUR BÖCEĞİ SAYFASININ ÇIKTISINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN ;)

 

Merhaba, tanışalım mı? Benim adım uğur böceği. Diğer adım da uç uç böceği.  Özellikle havaların ısındığı ve çiçeklerin cıvıl cıvıl açtığı ilkbahar mevsiminde ortaya çıkarız. İnsanlar bizi görünce mutlu olurlar. Genellikle siyah beneklerle kaplı kırmızı renkte oluruz. Sarı olan uğur böceği görürseniz, sakın şaşırmayın. Çünkü bazılarımız sarı renktedir. Uğur böceği arkadaşlarımın bazılarında 2, bazılarında 7,  bazılarında ise 50’den fazla benek bulunmaktadır. Benim 2 beneğim,  6 kısa bacağım var.

Renklerim çok parlak olduğu için düşmanlar bana zarar veremiyorlar.  Ufak vücuduma rağmen beynim çok hızlı çalışmaktadır. Tehlike anında olduğumu hissettiğim zaman eğer uçamayacak durumda isem hemen ters döner, bacaklarımı hafifçe içeri çeker ve bacaklarımdan sarı sıvı salgılamaya başlarım.. Bu düşmanlarımı kaçırmaya yetecek kötü bir kokudur ve bu koku karşısında düşmanlarım dayanamayıp kaçarlar. Böylece düşmanlarından kolaylıkla kurtulabilirim.

İlkbahar mevsiminde yumurtalarım oldu tam 400 tane. Yakında yumurtadan çıkacaklar. Bir sürü yavru uğur böceğim olacak.  Bu kadar çok yavruya tek tek isim koymak oldukça zor. Bu yüzden hepsini, ‘uğur böceğim’ diye seveceğim.

Kış gelince uğur böceği arkadaşlarımla kış uykusuna yatacağım ama şimdi baharın keyfini çıkarayım. Yaprakların arasında dolaşmak, çiçekten çiçeğe uçmak, şarkı söylemek çok keyifli. Şimdi uçmak istiyorum. Yine gelirim, hoşça kalın..

TEPKİNİZ
 • 3
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 3
  sevd_m
  SEVDİM
 • 1
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
PUZZLE_KIRTKIRTLA