0

Hello to everyone. How are you? We are very good. Today we will take you to India. Are you ready?

:)

Tamam tamam Türkçe’ye dönelim. Bugün yolculuğumuz Hindistan’a.. Fırsat buldukça farklı ülkelere yolculuk yapacağız. Çocuklarımızın farklı ülkelere dair yaşantı zenginliği kazanmalarını diliyorum. Etkinliklerin amaçlarının olması gerektiğini düşünüyorum. Basit bir boyama sayfası, boyasın geçsin gibi düşüncelere sahipsek bu çok acı bir durum. Çocukların bir başkası yani ebeveynler dışındaki bir başkası tarafından söylenen sözlerin daha etkinli, öğretmenleri tarafından söylenilenlerin ise daha daha etkinli olduğu bilinen bir gerçektir. 

Öğretmenlerimiz sözlerinin sihirli bir şekilde çocukların kulaklarından kalplerine, ruhlarına işlediklerinin farkındaysa her anın kıymetini bilirler. 

“Vereyim boyamayı, bakayım keyfime!” diyen varsa lütfen fikrini ve mesleğini tekrar gözden geçirsin. “Ağaç yaş iken eğilir.” ata sözünü hatırlayıp üzerinde düşünmelerini önemle rica ediyorum.

Şimdi yolculuğumuza başlayalım..

İşte Hindistan yolculuğumuz başlıyooooor!

İlk olarak Hindistan bayrağını ele alalım.

Hindistan bayrağı ülke adına bazı anlamları temsil eder. Turuncu cesareti ve fedakarlığı, beyaz barış ve dürüstlüğü, yeşil kahramanlık ve sadakati temsil eder.

İşte boyama sayfası hemen altta.. 

Hindistan bayrağıHindistan Tanıtımı

Haritada Hindistan nasıl görünüyor peki?

Hindistan insanları nasıl giyinirler?

Hindistan deyince hemen akla değişik giyim tarzı gelir. “Sari” dedikleri belden sırta dolamalı kıyafet, “şalvar kamis” uzun bluz ve şalvar , “kurti pajama” uzun bluz ve dar tayt  en meşhurları arasında. 

Hindistan deyince akla baharat gelir. Tatlılarda bile baharat kullanılır. Eğer bir gün yolunuz Hindistan’a düşerse baharatın kokusunu havada bile hissedebilirsiniz. 

En meşhur tatlılarına bakalım.

Hindistan’ın tropikal iklime sahip olduğunu ve bu mevsimde yetişen, oldukça ilgi gören meyvesini de buraya ekleyelim: Mango . :)

MANGO MEYVESİ İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİLERİ BULABİLECEĞİNİZ SAYFA 

Hindistan’ın en meşhur çiçeği olan lotus nam-ı diğer nilüfer çiçeğinin özel bir yeri vardır tüm dünyada. Çünkü bu çiçek suyun yüzeyinde yaşar. Toprağa ihtiyacı yoktur.

LOTUS ÇİÇEĞİ İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN :)

Hindistan’da ulaşım Türkiye trafiğinden oldukça farklıdır. Trafik ışığı ve işaretlerinden ziyade korna sistemi vardır. Çok karmaşık bir trafik ve bitmek bilmeyen korna sesleri. Bir de değişik ulaşım araçları.. Çeşitlilik gösteren en meşhur araç rikşav (rikşa) dır. Bisiklet tarzı olan rikşa ise ucuz olması yönünden tercih edilenlerin başındadır.

Hindistan baharat, kıyafet yönüyle tüm dünyanın dikkatini çekmiş gibi görünse de Hint kınası ile de dikkatleri üzerinde toplamayı başarmış bir ülkedir. Günümüz kuaförlerinde bile HİNT KINASI YAPILIR afişlerini görebiliyoruz.

NOT:Burada paylaştığım boyama sayfaları alıntıdır. Üzerlerinde hangi siteye ait oldukları yazmaktadır.

Öğrencilere bir kaç örnek gösterildikten sonra boş el çıktısı verilerek kendi kına tasarımlarını yapmalarını isteyebilirsiniz.

Vee Tac Mahal!

Umarım çizimleri beğenirsiniz ve en önemlisi öğrencilerinize/çocuğunuza faydalı olur. Bu bana mutluluk verecektir.

İstediğiniz çizim ve çalışmalar varsa lütfen KIRTKIRTLA ekibi ile iletişime geçin. İletişim için sosyal medya adreslerini kullanabilir ya da kirtkirtla@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Başka paylaşımlarda görüşmek üzere hoşça kalın ve hep sevgi dolu!

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 5
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 1
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 2
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir