1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

Ülkeleri öğreniyorum’ Almanya’


0

Almanya (AlmancaDeutschlandAlmanca telaffuz: [ˈdɔʏtʃlant]) veya resmî ismiyle Almanya Federal Cumhuriyeti (Almanca: Bu ses hakkındaBundesrepublik Deutschland [ˈbʊndəsʁepuˌbliːk ˈdɔʏtʃlant]), Orta Avrupa‘da bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey DeniziDanimarka ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; batısında FransaLüksemburgBelçika ve Hollanda bulunur. Ülke, coğrafi olarak ılıman iklim kuşağında yer alır ve yüz ölçümü 357.578 km2dir. Topraklarında yaşayan yaklaşık 83 milyon insan ile Avrupa Birliği‘nin en büyük nüfusuna sahiptir[5] ve bu nüfusun, Birleşmiş Milletler tahminine göre, %14,88[6] oranında göçmenlerden oluşmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra, dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir.[7] Ülkenin başkenti Berlin, aynı zamanda en yüksek nüfuslu şehri olup Berlin’i sırasıyla HamburgMünih ve Köln takip eder.[8]

100 yılından önce Cermen halkları Cermanya olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır.[9] 10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu‘nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri, Protestan Reformu‘nun merkezi oldu. Cermen halkı ilk olarak 1871’de Fransa-Prusya Savaşı sırasında ulus-devlet haline geldi. I. Dünya Savaşı‘nın ardından gerçekleşen 1918-1919 Alman Devrimi‘yle yarı başkanlık sistemine dayalı Weimar Cumhuriyeti kuruldu. 1933’te iktidara gelen Nazi diktatörlüğü II. Dünya Savaşı ve Holokost‘a sebep oldu. 1949’da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında birleştiBatı Almanya daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun 1957’deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle Doğu Almanya da 1993’te bu birliğe üye olmuştur. Almanya Schengen bölgesi‘nin bir parçası ve Avrupa ortak para birimi euro‘yu 2002’de kabul etmiş durumdadır.

Almanya bir federal parlamenter cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır (AlmancaBundesländer). Başkenti ve en büyük şehri Berlin‘dir. Almanya Birleşmiş Milletler‘e, NATO‘ya, G8‘e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Almanya 2007 yılına göre, GSYİH‘ye göre dünyanın 3. büyük ekonomisidir. Ülke dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.[10] Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak 6. sıradadır.[11] Ülke, sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır.[12] Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.[13] vikipedi den alıntıdır.

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir