1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

Ülkeleri öğreniyorum ‘Avustralya’


0

Genel Bilgiler

Güney yarım kürede bulunan ve bir ada ülkesi olan Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Dünyanın en büyük 6. ülkesi olan Avustralya’da resmi dil İngilizcedir. Para Birimi olarak da Avustralya doları kullanılır. Avustralya kişi başı gelire göre dünyanın en zengin ülkesi açısından 5. sırada ve yaşam kalitesi olarak da 2. sırada yer alır.

Avusturalya vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Avusturalya’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Avustralya, Okyanusya’da bulunur ve kıtanın büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasındadır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra

İklim / Hava Durumu

Avustralya’nın büyük bir kısmında ılıman iklim hâkimdir. Kıtanın geri kalan kısmında da tropikal bir iklim hâkimdir.

Ne Zaman Gidilir

Avustralya her mevsim ziyaret için uygundur. Ülkenin güney tarafında soğuk rüzgârlar eserken, ülkenin kuzeyine gittiğinizde sıcak ve güneşli hava ile karşılaşırsınız. Kuzeyin çok nemli ve bunaltıcı olduğu zamanlarda ise ülke güneyi sizi ferahlatacaktır. Ek olarak her ay ilginizi çekebilecek bir festival olduğundan, tatilinizi festival zamanına denk getirmek konusunda bir ayarlama yapmak durumunda kalmayacaksınız.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Avustralya’nın hemen hemen dünyanın her bölgesinden gelen göçmen yapısı, ülkenin yerli mutfağını bir hayli etkilemiş ortaya birçok farklı kültürlerin bileşkesi olarak uluslararası zenginlikte bir yemek kültürü ortaya çıkmıştır. Gelişmekte olan bir mutfak kültürüne sahiptir bunun nedeni Avustralyalıların kaliteli yemeğe olan düşkünlüğüdür. Avustralya’da kilo almak kolaydır ama sağlıklı yemek yemek daha kolaydır. Birçok yemek doğal gıda maddelerinden yapılır. Avustralyalılar iyi bifteğin, kuzu etinin, lezzetli ve taze deniz ürünlerinin özellikle kabuklu deniz mahsulünün, harika meyve ve sebzelerin tadını büyük bir keyifle çıkarırlar.

TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir