1. Ana Sayfa
  2. ETKİNLİKLER

Yaz Tatili 3. HaftaÖnerileri


0

Zaman ne çabuk geçiyor. Ne zaman gelecek bu yaz tatili derken ,çoktan 3. Haftaya girdik bile . Hava sıcak . Çoluk çocuk en güzel dışarıda vakit geçiriyoruz ,hem bana da güzel oluyor serin serin ,onlar oynarken ben de bolca kitap okuyabiliyorum. Yazları seviyorum , onlar da seviyor. Belki de sevdikleri ve sevdiğim okulsuz hayat güzelliğidir. Okul zamanı hep bir koşturmaca, ama yaz öyle mi ? Yavaşlıyoruz bütün aile , farkındalıkları ,farkındalıklarımız  artıyor. Anı kumbaramıza daha çok birlikte geçirilen anılar atabiliyoruz. Akşamları birlikte yürüyüşe çıkıp , “Anneee,hatırlıyorum musun? ” ,”Çocuklar hatırlıyor musunuz?” la başlayan cümleler kuruyoruz ve gülüşüyoruz. Çocuklarınla birlikte gülüşmekten ,insana daha iyi gelen bir şey var mı şu dünyada ?! Ay çenem düştü neyse , hadi bakalım neler okuyalım bu hafta :))

Ne Okuyalım

0-2 yaş Hareketli Süpermarket

Bu aslında serisi olan bir kitap,büyük ihtimalle birisini alınca ,diğerlerini de alacaksınız .Sayfaları kalın kartondan yani ısırmaya,fırlatmaya dayanıklı .Market arabası gibi bazı şeyleri siz hareket ettirebiliyorsunuz. Bu yaş grubu çocuklar içine oldukça eğlenceli .

2-4 yaş Küçük Vak Vak – Haydi beni Bul

Pearson yayınlarından çıkmış yine güzel bir kitap . Annesiyle saklambaç oynayan 5 küçük ördek yavrusunu anlatıyor .Saklambaç esnasında aralarında geçen tatlı diyalogla beraber, sayı bilgisi de verilmiş. Benim ufaklıklar sayı saymayı bu kitapla, öğrendi desem ,yalan olmaz ;)

4-6 yaş Bir Fikirle Ne Yaparsın? – Nar Çocuk

Bu kitap belki sıkıcı olabilir veya çocuklarınıza okurken onların pek anlamadığını düşünebilirsiniz. Ama kitap bittikten sonra üzerine konuşulabilecek  o kadar çok şey var ki. Konuştukça anladıklarını da anlıyorsunuz.

6 -9  yaş   Bitlerimi Geri Verin

Okul döneminde bitlenmiş çocukları olan bir anne olarak söylüyorum ki, bu kitap beni bile güldürdü ve ebeveyn olarak benim dahi ders çıkarmama sebep oldu. Bitlerimizin kafanızda lunapark falan kurduğunu hayal edin :) Edemiyorsunuz değil mi ? İşte bu kitap ,bunun için  epey yardımcı .

9 yaş ve üzeri  Dedemin Bakkalı Çırak

Şermin Yaşar yazmış ,Mert Tugen çizmiş. Taze Kitaptan çıkmış. Büyük çocuklarla yapılabilecek etkinlik arıyorsunuz ama bulamıyor musunuz , çocuğunuz sürekli sıkıldım mı diyor ,o zaman bu kitap tam size göre . Şermin Yaşar kendi çocukluğunu hayal gücüyle harmanlayıp ,çok iyi bir iş çıkarmış.

Haftanın Animasyonu

Uçaklar 2

Ailecek gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. Başrol de tabi ki yine Dusty var, kendi başına buyruk davrandığı için epey sıkıntılara sebep oluyor ama sonra Dusty hatasını anlıyor ve düzeltmek için elinden geleni yapıyor.

Ve gelelim oyunlarımıza ;)

Pazartesi

Bugün bir eksik listesi oluşturun,birlikte markete gidin ve alışveriş yapın ama siz sadece alacağınız şeyin adını söyleyin , reyonlarda ürünü o bulsun. Daha sonra eve gelince de aldıklarınızı dizip ,marketçilik oynayın . Eğer bir hesap makineniz varsa ,onu kapaklı bir kutunun üstüne koyup ,kasa yapabilirsiniz.

Salı

Evde herhangi bir yün yastığınız varsa,onu boşaltıp ,yünün dokusunu birlikte hissedip , yün didin . Bir süre sonra sıkılınca yaratıcılığınızı kulllanıp ,bir de hikaye uydurun . Bu etkinlikte neresi gelişirden öte ,yastıklarımızın bedavadan kabartılmış olması kısmı var.Çok da düşünmeyin ;)

Çarşamba

Parka giderken ,bir top götürün ve topu ikinizin karnı arasına sıkıştırın ve birlikte top taşıyın .Buarada bence bu oyunda en güzel gelişim alanı aranızdaki bağın güçlenmesi.

Perşembe

Her zaman gittiğiniz yakın bir yere gidin ,örneğin market. Ama giderken yolu onun bulmasını ,sizin onu takip edeceğinizi söyleyin (Bu çocukta acayip öz güven oluşturuyor) .Geri dönerken de ,her zaman kullandığınızdan çok farklı bir yol kullanın . Bu rutinin dışına çıkış ,hem onun hem sizin beyin çakralarınızı açacak.

Cuma

Bir kutu oyunu edinin ve mümkünse tüm aile oynayan . Eğer bütçeniz yeterli değilse ,kalın kartona twister çizerek veya kızma birader çizerek kendinize bir kutu oyunu edinebilirsiniz.

Cumartesi

Baloncuk alın ,veya evde kendiniz hazırlayın ,parkta siz baloncuk yapın ve o patlatsın ,pop pop pop :)

Pazar

Tatil günü ama kahvaltıya neşeli bir tabak hazırlamayı unutmayın ; )

Hoşçakalıııın :))

TATİL ÖNERİLERİ 

TEPKİNİZ

Yazar Hakkında

Yorum Yap